Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Aperatif Yemekler

Anasayfa » Aperatif Yemekler
tolga şefik

tolga şefik

Patates Kroket Tarifi

0 0 0 394
OKTAY GÜLEK

OKTAY GÜLEK

Bulgur Köftesi Tarifi

0 0 0 444
Halil İbrahim Gökmen

Halil İbrahim Gökmen

Hardal Soslu Kuşkonmaz Tarifi

0 0 0 305
Demet Savukluk

Demet Savukluk

Patates Kroket Tarifi

0 0 0 466
Ebru Özsarıkamış

Ebru Özsarıkamış

Ev Yapımı Tavuk Burger Tarifi

0 0 0 385
yasemin göcek

yasemin göcek

Çiğ Köfte Tarifi

0 0 0 1439
Fatma Taş

Fatma Taş

Güveçte Kaşar Tarifi

0 0 0 477
tarik dirikolu

tarik dirikolu

Çiçek Soğan Tarifi

0 0 0 445
yasemin göcek

yasemin göcek

Şakşuka Tarifi

0 0 0 531
serap dundar gunduz

serap dundar gunduz

Croque Monsieur - Krok Mösyö Tarif..

0 0 0 519
OKTAY GÜLEK

OKTAY GÜLEK

Patates Köftesi Tarifi

0 0 65 12922
Ayşe Ali Ekren

Ayşe Ali Ekren

Mercimek Köftesi Tarifi

0 0 0 1396
Yakup Güvenç

Yakup Güvenç

Peynirli Kanepe Tarifi

0 0 0 1225
Kaya Olgun

Kaya Olgun

Kıymalı Yumurta Tarifi

0 0 0 1689
Fatma Işıklar Yıldırım

Fatma Işıklar Yıldırım

Bonfile Sandviç Tarifi

0 0 0 428
Dilek Doğut

Dilek Doğut

Kozalak Mantı Tarifi

0 0 0 757

Yemek kavramı zaman içerisinde değişerek bu günkü şekline ulaşmıştır. İlkel çağlarda çiğ olarak yenen av hayvanlarının etinden başlayıp, bitkisel gıdalarla devam eden beslenme kavramı günümüzde son şeklini almıştır. Aperatif kelime anlamı olarak yemekten önce alınan iştah açıcı içki demektir...

Devamını Göster

Yemek kavramı zaman içerisinde değişerek bu günkü şekline ulaşmıştır. İlkel çağlarda çiğ olarak yenen av hayvanlarının etinden başlayıp, bitkisel gıdalarla devam eden beslenme kavramı günümüzde son şeklini almıştır. Aperatif kelime anlamı olarak yemekten önce alınan iştah açıcı içki demektir. Günümüzde artık bu ifade iştah açıcı yiyecekler için de kullanılmakta ve aperatif yemekler kastedilmektedir.
 
Dünyanın değişik ülkelerinde bu kavram gelişme göstermiştir. Fransızların aperatif kavramı yemek öncesi atıştırılan basit birkaç yiyecekten ibarettir. Ancak ülkemizin mutfağında bunlardan öte çok daha güzel aperatif olarak adlandırılacak yiyecekler vardır. En basitinden bir pide ve kebap salonuna gittiğinizde güzel bir peynir, doğal bir tere yağ ve lavaş ile yemek öncesi aperatifler alınabilmektedir. Çeşitli aperatif yemek tarifleri bulunmaktadır. Aperatif tarifleri hafif gıdalar ve yiyecekler üzerine yoğunlaşmıştır. İnternette de resimli aperatif tarifleri bulabilmek mümkündür.
 
Aperatif Türleri:
 
Aperatif yemekler nasıl yapılırkeyifli yemek tarifleri ile bunu biraz inceleyelim. Genel olarak aperatif yiyecekler hafif öğünlerden oluşur. Tabi bazı istisnalar bizim mutfağımızda mevcuttur. Karadeniz kayıntısı olan yumurtalı pide buna bir örnektir. Çoğu kişiye göre bu bir aperatif değil ana öğündür. Bunun yanı sıra diğer aperatif tiplerine bir bakacak olursanız genelde ağır olmayan hafif yiyeceklerden yapıldığını görürsünüz.
 
Özellikle ramazan günleri için sahurlarda önerilen tost ve benzeri hafif yiyecekler tavsiye edilir. Çünkü özellikle sahur saatinde yemek yendikten sonra tekrar yatıldığı için hem tok tutacak hem de hafif yemekler yenmesi tavsiye edilir. Örneğin patates ağırlıklı yemekler, kumpir, mercimek köftesi bu tip aperatifler arasındadır. Bunlardan başka fırında patates, havuçlu hafif yemekler bu tip aperatifler arasında ilgi görenlerdir. Kızartma türleri de aslında pek hafif olmamakla birlikte aperatif türleri arasındadır. Bazen bayat ekmeklerden bile üzerine peynir koyup fırına atıp ısıtarak basit aperatifler yapmak mümkündür. Bunların üzerine baharat veya şarküteri ürünleri ekleyerek bir lezzet farkı da yakalanabilir.
 
Yağda iki tarafı da yumurtaya bulanarak kızartılan yumurtalı ekmekler de ülkemize has ama pek hafif olmayan aperatif türlerindendir. Çömlekte pişirilen garnitürlü patates aperatif yiyeceklere güzel bir örnektir. Her aperatif türü çok sağlıklı olmadığı için özenle seçilmesi gerekir. Genelde altlık olacağı için mide de karışıklığa meydan vermeyecek bir aperatif türü de olmalıdır. Ayrıca benzer şekilde alkol alınacağı zaman mideyi karıştırmayacak aperatif tipleri seçilmelidir. Özellikle geleneksel içkimiz olan rakı içiliyorsa yoğurt ağırlıklı aperatifler alınmalı, zeytinyağlı tatlar da ihmal edilmemelidir. Bu tip lezzetler rakı ile birlikte alınan ve ana yemek olan et yemeklerinin en büyük destekçileri olmaktadırlar. Et ürünleri de aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde bazen sağlıklı atıştırmalıklar olabilmektedir.
 
Sağlıkla Beslenme:
 
Aperatif yiyecekleri biraz yaratıcılık biraz da araştırma ile geliştirmek mümkündür. Ancak her işin başının sağlık olduğu da unutulmamalıdır. Bu bakımdan beslenme sağlıklı yapıldığı zaman beslenme olur. Aksi takdirde oburluğa girer. Burada yapılacak seçim alınan öğün ana yemek mi yoksa aperatif mi olduğu konusunu netleştirmelidir. Bu seçim ters ve yanlış yapıldığında kötü yönde değişen vücut değerleri bozulan bir sağlığın habercisi olacaktır.
 
Sağlıklı aperatifler doğal olan gıdalardan seçilenlerdir. Katkı maddeleri ile donatılmış yiyecekler bu kavramların dışında kalırlar. Aperatifler diyetisyen uygun gördüğü takdirde aynı zamanda diyet yapılırken ara öğün olarak da alınabilirler. Bunlara dikkat edilerek alındığında aperatif yiyecekler sağlıklı öğünlere dönüşebilmektedir. Sağlıklı bir şekilde yaşantımızı sürdürmek en az mutluluk kadar uygun bir beslenmeye de bağlıdır.

Devamını Gizle