Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Kıymalı Bazlama Tarifi

Anasayfa » Hamur İşleri » Kıymalı Bazlama Tarifi

Kıymalı Bazlama Malzemeleri :

Kıymalı Bazlama Nasıl Yapılır

Sütü, unu, suyu, sıvıyağını ve de tuzumuzu kabımızda karıştıraraktan yoğuralım ve hamurlaştıralım. Elde ettiğimiz hamurumuzu dört denk parça olacak şekilde bölelim.
Tezgahımızın üstünü hafifçe unlayalım ve ardından da merdaneyle tatlı tabağının boyutunda açalım.
Tavamızı ocağın üstüne alarak ısıtalım ve daha sonra hamurlarımızı birer birer tavamıza alaraktan her iki yönlü şekilde pişirelim, bir köşeye alalım ve herhangi bir kap ile üstünü kapatalım.
Kıymalı harcı hazırlamak amacıyla;
Tavanın birinde zeytinyağımızı ısıtalım, daha sonra soğanımızı ilave edelim ve kavuralım, soğanımız yumuşadığında kıymamızı katalım ve de kavurma işlemine devam edelim, sırasına uymak şartıyla; sarımsağı ve baharatlarımızı katarak harcımızı kavurma işlemine devam edelim, daha sonra ketçabımızı katarak iyicene karıştıralım.
Pişmiş olan kıymalı harcımızı ocağın üstünden alalım ve üstüne büyük büyük kıydığımız cevizlerimizi ilave ederek karıştıralım ve bir köşeye alalım.
Birleştirme amacıyla;
Bazlamalarımızın arasına kıymalı harcımızı doldurarak fırın kabımıza dizelim, üstüne de rendelediğimiz taze kaşarı serpiştirerek 180 derecelik daha evvelinden ısıttığımız fırınımızda peynirlerimiz eriyinceye dek yaklaşık olarak 15 dk. süresince pişirelim.

 

Kıymalı Bazlama Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Kıymalı Bazlama Tarifi İçin Yorumlar - 0:

yasemin göcek

yasemin göcek

Gazozlu Kek Tarifi

0 0 0 481
Emine Işıklar

Emine Işıklar

Kepekli Kakaolu Kek Tarifi

0 1 0 564
Rabia Bezgin

Rabia Bezgin

Poşette Tavuk Baget Tarifi

0 0 0 423
Ayse Çoban

Ayse Çoban

Acukalı Çörek Tarifi

0 0 0 480
yasemin göcek

yasemin göcek

Islak Kek Tarifi

0 0 0 1255