Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Meze Tarifleri

Anasayfa » Meze Tarifleri
Ayşe Ali Ekren

Ayşe Ali Ekren

Bezelye Püresi Tarifi

0 0 0 27
Yakup Güvenç

Yakup Güvenç

Çılbır Tarifi

0 0 0 28
Süleyman Suge Kara

Süleyman Suge Kara

Turşu Kızartması Tarifi

0 0 0 86
Selin Sarı

Selin Sarı

İrmik Köftesi Tarifi

0 0 0 137
Ezgi Tüfekci

Ezgi Tüfekci

Mercimekli Kısır Tarifi

0 0 0 135
bahar işler

bahar işler

Pembe Kısır Tarifi

0 0 0 176
Zeynep Polat

Zeynep Polat

Bütün Sandviç Tarifi

0 0 0 242
Sevda Aydoğan

Sevda Aydoğan

Peynirli Rulolar Tarifi

0 0 0 363
Gamze Duran

Gamze Duran

Turşu Kavurma Tarifi

0 0 0 306
Sercan Ertürkkol

Sercan Ertürkkol

Tahinli Piyaz Tarifi

0 0 0 279
Rükiye Dalmiş

Rükiye Dalmiş

Etli Ekmek Üstü Tarifi

0 0 0 398
Yakup Güvenç

Yakup Güvenç

Cevizli Ciğer Tava Tarifi

0 0 0 348
Ebru Tunç

Ebru Tunç

Bulgur Köftesi Tarifi

0 0 0 478
Nihal Büyükak

Nihal Büyükak

Baharatlı Tereyağı Tarifi

0 0 0 407
Mustafa Asım Yaylakaşı

Mustafa Asım Yaylakaşı

Baharatlı Patates Tarifi

0 0 0 400
Berkecan Yüceoğlu

Berkecan Yüceoğlu

Marinede Beyaz Peynir Tarifi

0 0 0 751
tarik dirikolu

tarik dirikolu

Patates Çalkalama Tarifi

0 0 0 484
Nihal Büyükak

Nihal Büyükak

Avokadolu Kıtır Ekmek Tarifi

0 0 0 976

Mezeler alkollü içkilerle birlikte alınan hafif öğünlerdir. Mezeler alınırken rastgele bir seçim yapılarak alınmaz. Her içkinin türüne has mezeler mevcuttur. Örneğin bir şarabın yanında alınan aperatif ile rakının yanında alınan meze farklıdır. Özellikle bir Türk klasiği olan rakı için Çeşitli ...

Devamını Göster

Mezeler alkollü içkilerle birlikte alınan hafif öğünlerdir. Mezeler alınırken rastgele bir seçim yapılarak alınmaz. Her içkinin türüne has mezeler mevcuttur. Örneğin bir şarabın yanında alınan aperatif ile rakının yanında alınan meze farklıdır. Özellikle bir Türk klasiği olan rakı için Çeşitli meze tarifleri mevcuttur.
 
Rakı diğer pek çok içkiye nazaran mideyi daha az yıpratan bir alkol türüdür. Ancak mideyi destekleyecek meze türleri ile bu mümkün olabilmektedir. Mesela rakı yanında bol yoğurt alınmalıdır. Bu çerçevede rakı için pek çok meze tarifi mevcuttur. İnternet üzerinde bir gezinti yapıldığında pek çok resimli meze tarifleri olduğu göze çarpar. Meze nasıl yapılır - keyifli yemek tarifleri ile incelenebilir.
 
Ayaküstü hızlı bir şekilde alınan alkoldense mezeli olarak tüketilen içkiler sağlık ve keyifli bir içim açısından tercih edilir. Viski için tercih edilen genelde kuruyemiş, meyve bazen de kaliteli bir çikolata olmaktadır. Şarap için ise kaliteli türden bir peynir tercih edilmektedir. Bira ise şaraba benzer olarak kuruyemiş ile alınsa da bazen bol ketçaplı bir patates kızartması da tercih görmektedir. Alkollü içkilerin şahı olarak bilinen rakı için ise zengin ve bol seçenekli bir meze ordusu bu şahı yalnız bırakmaz. Tercih edilen mezelerin başında zeytinyağlılar gelir. Hafif ve sağlıklı olması sebebiyle çok tercih görür. Tabi bu arada rakının sağ kolu olarak bilinen yoğurt masanın başköşesinde yer alarak liderliği kimseye kaptırmaz.
 
Kalamar ve karides gibi deniz ürünleri kızartma olduğu için ağır kalabilir. Bu durumda onlardan biraz daha hafif olan midye dolma gibi daha hafif yiyecekler tercih edilebilir. Mide problemi olmayanlar acılı yiyecekler de tercih edilenler arasında yer almaktadır. Tuzlu balık bir tür olarak bu konuda tercih görmüştür. Aslında et ve balık türleri burada ana öğün olarak geçse de her iki türün de bazı versiyonları veya türevleri aslında soğuk meze olarak görür. Örneğin füme et ya da konserve şeklinde yapılmış balıklar bunlara birer örnektir. Bunların yanı sıra bir de biraz daha zahmetli olarak yapılan mezeler vardır ki bunlar aslında güzel birer ana yemek olarak da değerlendirilebilir.
 
Patates başta kızartması olmak üzere popüler bir yemektir. Her ne kadar bira ile güzel gittiği düşünülse de rakı ile güzel gider. Kabak ve patlıcan gibi sebzelerin oluşturduğu mezeler de hem sağlıklı hem de hafif olarak kabul görmektedir. Kabak kalye de bunlardan biridir. Bir de kabak ile yapılan mezeler arasında peynir başta olmak üzere başka bileşenlerle harmanlanıp fırına verilen bir türü vardır ki bu da keyif tutkunları tarafından kabul görmüş bir lezzettir.
 
Peynir de hem rakının hem de şarabın yanında alındığı için unutulmaması gereken bir lezzettir. Rakı ile tercih edilen genel de tuzlu olan türleri olsa da aslında sağlık açısından bundan kaçınılmalıdır. Tuzu aşırıya kaçmayan beyaz peynir türleri de rağbet görmektedir. Bir de rakının kadim dostu olup da üçlüyü tamamlayan kavun vardır ki bu meyve keyifli bir içim için kesinlikle olgun olmalı ve özel seçilmiş olmalıdır. Rakıya aslında başka meyveler hatta meyve salatası da eşlik edebilir.
 
Adı üstünde alkol bu, nesi sağlıklı olabilir diye düşünülebilir. Alkolün insan sağlığı için bir tehlike oluşturduğu muhakkak. Ancak az bir miktarda, kararında alınan kırmızı şarabın kalp sağlığı açısından faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak miktarsal olarak aşırıya kaçıldığında durum tabii ki değişecektir. Rakı da ise alkolün zararını minimize etmek ve mideyi korumak için mutlaka bol yoğurt veya cacık alınmalıdır. Bütün alkol türlerinde başlangıçta damarları genişlettiği için vücuda verdiği bir rahatlık söz konusudur. Ancak alkolün miktarı ve alınma periyodu aşırıya kaçtığı vakit bu durum yerini bir bağımlılığa bırakacaktır. Bu da kötü bir sona doğru gitmek anlamına gelmektedir. Kararında ve keyifli bir alkol tüketimi yapılması dileği ile.

Devamını Gizle