Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Pazılı Levrek Sarma Tarifi

Anasayfa » Diğer Tarifler » Pazılı Levrek Sarma Tarifi

Pazılı Levrek Sarma Malzemeleri :

Pazılı Levrek Sarma Nasıl Yapılır

Tencerenin birinde suyu kaynatalım ve de pazılarımızı kaynamakta olan suyun içinde yaklaşık olarak 60 saniye süresince bekleterek, hemencecik buzlu bir suyun içine aktararaktan pazılarımızı şoklayalım. Daha sonra iyicene sudan arındırarak tabağın içine alalım ve de bir köşede bekletelim.
Tavamızı ateşin üstüne alalım ve ısıtalım. Isınmış olan tavamıza zeytinyağını ilave edelim. Mantarlarımızı incecik şekilde dilimleyelim, aynı tarzda sarımsaklarıve chilli biberini de incecik şekilde dilimleyelim. 
Isınmış olan tavamızda sırasıyla mantarlarımızı, daha sonra da chilli biberlerimizi ve de sarımsaklarımızı soteleyelim. 
Sotelememiz devam ederken levreklerimizi parmağımızın inceliğinde dilimleyelim ve sotelemiş olduğumuz karışımımızın içerisine kataraktan pişirelim. 
Karabiberle ve tuzla tatlandırarak bir köşeye alalım.
Daha evvelinden şoklamış olduğumuz pazı yapraklarımızın orta sert taraflarını keselim, tezgahımıza açalım ve de sotelemiş olduğumuz harcımızdan iki yemek kaşığı kadar pazı yaprağımızın orta tarafına yerleştirerek 3 parmak incelikte genişçe sarmalardan oluşturalım. 
Bütün pazı yapraklarımıza ve de iç harcına bu işlemin aynısını uygulayalım ve ardından da farklı bir tavayı ateşin üstüne alalım. 
İçine iki yemek kaşığı kadar zeytinyağımızı ilave edelim ve ısıtalım. 
Sarmış olduğumuz levrek dolgulu pazı sarmalarımızı bu tavanın içinde her iki yönlü olacak şekilde fazla kurutmaksızın kızartalım. 
Bütün pazılarımızı kızartalım ve ardından da bu tavanın içine yemeğimizin sosunu hazırlama amaçlı bir yemek kaşığı kadar tereyağımızı ilave edelim ve eritelim, içine unumuzu ekleyelim ve de kavuralım. 
Kokusu çıkıncaya dek kavurmuş olduğumuz unumuzun üstüne 1/2 bardak kadar suyu ekleyerek unun topakları kalmayacak tarzda karıştıralım. 
Üstüne 1/2 limon suyu ve bir tatlı kaşığı kadar taneli hardalımızı ekleyerek hafifçe akışkan bir sos elde edelim. 
Levrek dolgulu sarmalarımızı tabağımıza yerleştirelim, üstünü hazırlamış olduğumuz sosla süsleyerekten sıcak şekilde servis edelim.

Pazılı Levrek Sarma Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Pazılı Levrek Sarma Tarifi İçin Yorumlar - 0: