Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Sütlaç Tarifi

Anasayfa » Sütlü Tatlılar » Sütlaç Tarifi

Sütlaç Malzemeleri :

Sütlaç Nasıl Yapılır

Pirincimizi yıkayalım, süzelim ve de iki su bardağı oranında suyla normal ateşin üstünde haşlayalım. Pirinçlerimiz istenilen düzeyde haşlanmazdan evvel suyu çekilirse azıcık kaynar su takviyesi yapalım.
Haşladığımız pirincimizin üstüne sütümüzü ilave edelim ve ara sıra karıştıraraktan, normal ateşle 15-20 dakika süresince pişirelim. Bu safhada kıvamını tutturmamız önemli. Karışımımızın kıvamı muhallebi kıvamından birazcık daha sıvı olsun. Koyu salep kıvamı tanımı uygun olur sanki. Gözümüze fazla suluymuş gibi görünür ise, bir yemek kaşığı oranında nişastamızı ve kasenin birinde azıcık ılık suyla bulamaç gibi yapalım karışımımıza ilave edelim.  Bence iki kaşık kadar nişasta yetecektir.
Sütlacımız 15-20 dakikanın bitiminde arzu ettiğimiz kıvamı aldığında, şekerimizi ilave edelim ve karıştıraraktan şekerimizi eritelim. 
Şekerimiz eriyince, 5 dakika süresince düşük ateşle kaynatalım (tam da bu safhada portakalın kabuğunun rendesini ilave ettim ben) ve ateşin altını kapattığımız anda sıcak şekilde kaselerimize dolduralım. 
Sütlacımız birazcık ılıklaştığında, üstüne tarçın serpiştirelim ve iyicene soğuduğunda buzdolabımıza kaldıralım. 
5-6 saat kadar dinlendirelim ve o şekilde servis edelim.

 

Sütlaç Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Sütlaç Tarifi İçin Yorumlar - 0: