Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Acılı Adana Kebap Tarifi

Anasayfa » Et Yemekleri » Acılı Adana Kebap Tarifi

Tarif Dipnot:

Adana kebap restoranlarda değişik sunumlar ile yemek zevki yaşatmaktadır. Etin en güzel hallerinden olan bu yemek özellikle resimli yemek tarifleri arasında iştah açan bir görüntüye sahiptir. Adana kebabı acılı olarak tüketildiğinde daha keyif verici bir tada sahiptir. Kalın şişlerde yassı olarak hazırlanan bu yemek tarifleri gelen konuklara da doyurucu bir lezzet olacaktır. Kuzu ve dana etinin en leziz hallerinden bir olan Adana kebap evde kolay yemek tarifleri arayanlar için alternatif olacaktır.

Acılı Adana Kebap Malzemeleri :

Acılı Adana Kebap Nasıl Yapılır

Soğanlar rendelenerek kıymalar ile karıştırılır. Üzerine pul biber, kırmızı biber, tuz ve karbonat ilave edilerek yoğrulmaya başlanır. İyice harmanlanan malzemeler ve kıyma dinlendirilmek için kenara alınır.

Kebap şişlerinin yarısını kapsayacak şekilde kıymadan avuç büyüklüğünde parçalar kopartılarak şişin üzerine geçirilir. Su yardımı ile kıymaya şekil verilir.

Hazırlanan şişler yanan mangalda ters yüz edilerek pişirilir. Pişen adana kebap lavaş ekmeği ya da mangalda pişirilen sebzeler ile servise hazır hale getirilir. Sıcak servis yapılması gerekmektedir.

Mangalda pişirme yapmak istemeyenler ise fırının ızgara kısmında pişirme yapabilir. Acılı Adana kebabı isteğe göre acı katılarak tatlandırılabilir.

Acılı Adana Kebabı Sunumu

Birçok restoranlarda yapılan Adana kebabı odun ya da kömür mangalı kullanılarak yapılmaktadır. Pratik yemek tarifleri için öğle ya da akşam menülerinde tercih edilebilir. Herkes tarafından sevilen bu yemek eve gelen konuklar için de farklı bir tat olacaktır.

Bazı tariflerde antep fıstıklı ya da fıstıklı Adana kebabı da yapılmaktadır. Acılı Adana kebabı içerisindeki kuzu ve dana kıyması kebabın lezzetini veren en temel malzemedir. Bu yüzden kaliteli et tercih edilmelidir.

Acılı Adana kebabı yanında yine mangalda pişirilmiş domates ve biber ikram edilebilir. Bunun yanı sıra lavaş ekmeği ya da tırnaklı pide bu kebabın lezzetini arttıran yardımcı malzemelerdendir. Sıcak servis yapılması etin lezzetinin daha iyi alınmasına yardımcı olur.

Soğuk içecek ile ikram edilerek eşsiz bir tat sofralarda yerini alır. Büyük küçük herkesin sevdiği bu lezzet evde pratik malzemeler ile çok hızlı bir şekilde yapılabilir. Ayrıca sunum esnasında bulgur pilavı sunuma dahil edilebilir. Kimi tariflerde maydanoz kullanılarak lezzetin artması sağlanabilir. Doyurucu olan bu menü lezzeti ile de damakları şenlendirmektedir.

Acılı Adana Kebap Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Acılı Adana Kebap Tarifi İçin Yorumlar - 0:

Nisanur Kirmaci

Nisanur Kirmaci

Tavuklu Kabak Salatası Tarifi

0 0 0 507
Nurten Şahin

Nurten Şahin

Brownie Bar Tarifi

0 0 0 553
hasan halaçlı

hasan halaçlı

Yunan Usulü Palamut Tarifi

0 0 0 682
Gül Nazikoglu

Gül Nazikoglu

Kuru Domatesli Humus Tarifi

0 0 0 531
Ali Görücü

Ali Görücü

Bulgurlu Kabak Yemeği Tarifi

0 0 0 639