Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Adana Usulü Kebap Tarifi

Anasayfa » Et Yemekleri » Adana Usulü Kebap Tarifi

Tarif Dipnot:

Kebabın en lezzetli çeşitlerinden biri olan Adana kebabı özellikle tadı ile damaklarda muhteşem bir tat bırakmaktadır. Pratik yemek tarifleri listesinde evde çok çabuk hazırlanarak yapılabilecek bu kebap eve gelen konuklar içinde farklı bir lezzet tadımı yaratacaktır. Kırmızı etin baharatlar ile ızgarada pişirilerek nefis bir görüntü alması resimli yemek tarifleri için eşsiz lezzet seçeneği sunacaktır. Yanında ikram edilecek ayran ya da tırnaklı pide lezzetin daha da pekişmesine yardımcı olacaktır. Kolay yemek tarifleri için evde hızlı bir şekilde hazırlanabilecek olan bu tarif damak tadına uygun şekilde hazırlanarak sunulabilir.

Adana Usulü Kebap Malzemeleri :

Adana Usulü Kebap Nasıl Yapılır

Kebap için gerekli malzemeler hazırlandıktan sonra soğan ve sarımsak ince bir şekilde rendelenir. Üzerine kıyma, pul biber, toz biber, tuz ve karabiber ilave edilir. Kıymanın malzemeler ile iç içe geçmesi için yoğurma işlemi yapılır. Etin rengi hafif solunca dinlendirmek için kenara alınır. Hazırlanmış kıyma ne kadar uzun dinlendirilirse o kadar lezzetli olacaktır.

Dinlendirilmiş olan kıyma tahta şişlerin her iki tarafını kapsayacak şekilde hazırlanır. Bu işlemi yaparken bir miktar su ile kıymaya şekil verilebilir.

Şişlere dizilen kıyma pişirilmek için mangal hazırlanır. Her iki tarafı kızarıp pişene kadar pişirilir. Et hafif sulu kalacaktır. Domates ve biber mangal üzerinde aynı şekilde pişirilir. Servis tabağına alınan kebaplar yanına domates ve biber ilave edilip ikram edilir.

Yemeği yaparken mangal yakma durumu yok ise fırının ızgara bölümü pişirmek için tercih edilebilir. Bunun yanı sıra tost makinesi yardımı ile de aynı işlem yapılabilmektedir.

Adana Usulü Kebap Sunumu

Kebap yemeklerinin yanında sıkça tercih edilen maydanoz ve soğan ikilisinin yanı sıra domates ve biber servis tabağında yerini alabilir. Ayrıca tırnak pide ya da lavaş ekmeği servise dahil edilerek doyurucu bir menü hazırlanabilir.

Adana usulü kebabın en önemli özelliği kuzu eti ya da koyun eti tercih edilmesidir. İkisini birlikte kullanarak da bu yemek tarifleri yapılabilir.

Yemeğin yanında içecek olarak soğuk içecek tercih edileceğinden tercihe göre ayran ya da farklı soğuk bir içecek ikrama dahil edilebilir. Adana usulü kebap tarifi evde çok kolay hazırlanabilecek tariflerden biri olduğu için akşam yemeklerinde konuklara rahatlıkla sunulabilir.

Adana Usulü Kebap Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Adana Usulü Kebap Tarifi İçin Yorumlar - 0:

tarik dirikolu

tarik dirikolu

Sölme Tarifi

0 0 0 700
Nurhan Attat

Nurhan Attat

Kıtır Tavuk Tarifi

1 0 0 1072
Songül Yırtıcı

Songül Yırtıcı

Güveç Tarifi

0 0 0 602
OKTAY GÜLEK

OKTAY GÜLEK

Kısır Tarifi

0 0 0 813