Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Alabalık Kızartma Tarifi

Anasayfa » Et Yemekleri » Alabalık Kızartma Tarifi

Tarif Dipnot:

Balık pişirme teknikleri arasında en çok tercih edilen kızartma ile ilgili püf noktalar yemeğin daha lezzetli olmasına yardımcı olur. Balık kızartılarak, ızgara yapılarak ya da fırında olacak şekilde pişirme teknikleri bulunur. Bu pişirme tekniklerinde çeşitli baharatlar kullanılarak yemeğin lezzeti arttırılır. Balık çeşitleri arasında en çok tercih edilen balıklardan biri olan alabalık genellikle ızgara şeklinde sofralara gelmektedir. Kolay yemek tarifleri arayanlar için alabalık kızartması alternatif olacaktır.

Alabalık Kızartma Malzemeleri :

Alabalık Kızartma Nasıl Yapılır

Lezzetli ve yemesi keyif veren yemek tarifleri arasında yer alan alabalık kızartması için kullanılacak balıkların taze olmasına ve iyi temizlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Balık yemeklerinde balıklar temizlendikten sonra dinlendirilmesi balığın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Temizlenmiş alabalıklar suyu süzülmesi için süzgeçte yarım saat bekletilir. Alabalıkların sırt kısmında bulunan sert yüzeyin iyice alındığından emin olunması gerekir. Balıkları daha rahat tüketmek için kılçıkları alınır. Sudan geçirilen ve temizlenen balıklar dinlendirildikten sonra tuz ile harmanlanır.

Kızgın yağa koymadan önce mısır unu her tarafına gelecek şekilde mısır ununa bulanır ve tereyağ koyulmuş tava içerisinde her iki tarafı kızartılarak pişirilir.

Alabalıklar piştikten sonra sıcak olarak servise alınır. Pratik yemek tarifleri içinde en hızlı şekilde hazırlanabilecek yemeklerdendir.

Alabalık Kızartması Sunumu

Balığın lezzetli olması için her balığa özgü pişirme tekniği bulunur. Alabalık ızgara dışında kızartılarak da rahatlıkla tüketilebilir. Kızartma yapılırken yağın kızgın olması balığın çok çabuk pişerek lezzetini içeride bırakmasına yardımcı olur.

Balık sofralarında en çok balık ile beraber salata çeşitleri tercih edilmektedir. Resimli yemek tarifleri listesinde alabalık ile ikram sofraları hazırlandığında yardımcı yiyecek olarak salata tercih edilmektedir.

Balık menüleri salata ve sunum ile süslenerek farklı lezzetler sofralara getirilebilir. Alabalık kızartması şık bir görüntü ile yapıldığında konukların ilgisini çekecektir.

Balık yemeklerinin ardından tahin helvası ikramı yemeğin lezzetli bir sonla buluşmasına yardımcı olur. Alabalık mevsiminde kızartma ya da ızgara yapılacak ise mutlaka yemeğin yanında salata ve yemek sonrasında tahin helvası ikram edilmelidir.

Balıklar kızartıldıktan sonra kağıt havlu üzerine alınırsa kağıt havlu balıklardaki fazla yağı emecektir. Bu sayede yemek daha hafif hale gelebilir. Ayrıca alabalık kızartması yaptıktan sonra evde koku olmaması için bir kaç defne yaprağı ocakta yakılarak koku hapsedilebilir.

Balığın sunumunda uzun süre sıcak durması için kapaklı tencereler tercih edilebilir ya da balık yaparken kullanılacak özel kaplar tercih edilebilir.

Alabalık Kızartma Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Alabalık Kızartma Tarifi İçin Yorumlar - 0:

serap dundar gunduz

serap dundar gunduz

Portakallı Cheesecake Tarifi

0 0 0 1523
Mustafa Asım Yaylakaşı

Mustafa Asım Yaylakaşı

Kremalı Havuç Topları Tarifi

0 0 0 754
Songül Yırtıcı

Songül Yırtıcı

Limonlu Kek Tarifi

0 0 0 775
Ebru Müşerref Gül

Ebru Müşerref Gül

Köfteli Erişte Çorbası Tarifi..

0 0 0 584
Behice Nur Büyükkörükcü

Behice Nur Büyükkörükcü

Limonlu Islak Kek Tarifi

0 0 0 1322