Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Aperatif Yemekler

Anasayfa » Aperatif Yemekler
Betul Karanfil

Betul Karanfil

Elma Dilim Kızartma Tarifi

0 0 0 282
figen özdemir

figen özdemir

Patates Kroket Tarifi

0 0 0 661
bülent kaynarca

bülent kaynarca

Kozalak Mantı Tarifi

0 0 0 886
kamil saman

kamil saman

Mercimek Köftesi Tarifi

0 0 0 1539
Kadir Bayrak

Kadir Bayrak

Bonfile Sandviç Tarifi

0 0 0 579
şelale özbakan

şelale özbakan

Peynirli Kanepe Tarifi

0 0 0 1401
Esin Karahan

Esin Karahan

Şakşuka Tarifi

0 0 0 667
Aylin Çevik Çelebi

Aylin Çevik Çelebi

Fırında Patates Suflesi Tarifi

0 0 0 671
Derya Çınar

Derya Çınar

Güveçte Kaşar Tarifi

0 0 0 619
havva ak

havva ak

Çiğ Köfte Tarifi

0 0 0 1613
Tuğçe şahin

Tuğçe şahin

Bol Kimyonlu Kısır Tarifi

0 0 0 897
canan baysal

canan baysal

Patates Püresi Tarifi

0 0 0 676
Recep Uysalerler

Recep Uysalerler

Patatesli Omlet Tarifi

1 0 0 1044
havvana çeliksoy

havvana çeliksoy

Peynirli Haydari Tarifi

0 0 0 925
Elif Erdoğan

Elif Erdoğan

Yulaflı Bar - Granola Tarifi

0 0 0 667
Mehmet Kaplan

Mehmet Kaplan

Mor Kısır Tarifi

0 0 0 1538
Rabia Bezgin

Rabia Bezgin

Kaşarlı Patates Tarifi

0 0 0 677

Yemek kavramı zaman içerisinde değişerek bu günkü şekline ulaşmıştır. İlkel çağlarda çiğ olarak yenen av hayvanlarının etinden başlayıp, bitkisel gıdalarla devam eden beslenme kavramı günümüzde son şeklini almıştır. Aperatif kelime anlamı olarak yemekten önce alınan iştah açıcı içki demektir...

Devamını Göster

Yemek kavramı zaman içerisinde değişerek bu günkü şekline ulaşmıştır. İlkel çağlarda çiğ olarak yenen av hayvanlarının etinden başlayıp, bitkisel gıdalarla devam eden beslenme kavramı günümüzde son şeklini almıştır. Aperatif kelime anlamı olarak yemekten önce alınan iştah açıcı içki demektir. Günümüzde artık bu ifade iştah açıcı yiyecekler için de kullanılmakta ve aperatif yemekler kastedilmektedir.
 
Dünyanın değişik ülkelerinde bu kavram gelişme göstermiştir. Fransızların aperatif kavramı yemek öncesi atıştırılan basit birkaç yiyecekten ibarettir. Ancak ülkemizin mutfağında bunlardan öte çok daha güzel aperatif olarak adlandırılacak yiyecekler vardır. En basitinden bir pide ve kebap salonuna gittiğinizde güzel bir peynir, doğal bir tere yağ ve lavaş ile yemek öncesi aperatifler alınabilmektedir. Çeşitli aperatif yemek tarifleri bulunmaktadır. Aperatif tarifleri hafif gıdalar ve yiyecekler üzerine yoğunlaşmıştır. İnternette de resimli aperatif tarifleri bulabilmek mümkündür.
 
Aperatif Türleri:
 
Aperatif yemekler nasıl yapılırkeyifli yemek tarifleri ile bunu biraz inceleyelim. Genel olarak aperatif yiyecekler hafif öğünlerden oluşur. Tabi bazı istisnalar bizim mutfağımızda mevcuttur. Karadeniz kayıntısı olan yumurtalı pide buna bir örnektir. Çoğu kişiye göre bu bir aperatif değil ana öğündür. Bunun yanı sıra diğer aperatif tiplerine bir bakacak olursanız genelde ağır olmayan hafif yiyeceklerden yapıldığını görürsünüz.
 
Özellikle ramazan günleri için sahurlarda önerilen tost ve benzeri hafif yiyecekler tavsiye edilir. Çünkü özellikle sahur saatinde yemek yendikten sonra tekrar yatıldığı için hem tok tutacak hem de hafif yemekler yenmesi tavsiye edilir. Örneğin patates ağırlıklı yemekler, kumpir, mercimek köftesi bu tip aperatifler arasındadır. Bunlardan başka fırında patates, havuçlu hafif yemekler bu tip aperatifler arasında ilgi görenlerdir. Kızartma türleri de aslında pek hafif olmamakla birlikte aperatif türleri arasındadır. Bazen bayat ekmeklerden bile üzerine peynir koyup fırına atıp ısıtarak basit aperatifler yapmak mümkündür. Bunların üzerine baharat veya şarküteri ürünleri ekleyerek bir lezzet farkı da yakalanabilir.
 
Yağda iki tarafı da yumurtaya bulanarak kızartılan yumurtalı ekmekler de ülkemize has ama pek hafif olmayan aperatif türlerindendir. Çömlekte pişirilen garnitürlü patates aperatif yiyeceklere güzel bir örnektir. Her aperatif türü çok sağlıklı olmadığı için özenle seçilmesi gerekir. Genelde altlık olacağı için mide de karışıklığa meydan vermeyecek bir aperatif türü de olmalıdır. Ayrıca benzer şekilde alkol alınacağı zaman mideyi karıştırmayacak aperatif tipleri seçilmelidir. Özellikle geleneksel içkimiz olan rakı içiliyorsa yoğurt ağırlıklı aperatifler alınmalı, zeytinyağlı tatlar da ihmal edilmemelidir. Bu tip lezzetler rakı ile birlikte alınan ve ana yemek olan et yemeklerinin en büyük destekçileri olmaktadırlar. Et ürünleri de aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde bazen sağlıklı atıştırmalıklar olabilmektedir.
 
Sağlıkla Beslenme:
 
Aperatif yiyecekleri biraz yaratıcılık biraz da araştırma ile geliştirmek mümkündür. Ancak her işin başının sağlık olduğu da unutulmamalıdır. Bu bakımdan beslenme sağlıklı yapıldığı zaman beslenme olur. Aksi takdirde oburluğa girer. Burada yapılacak seçim alınan öğün ana yemek mi yoksa aperatif mi olduğu konusunu netleştirmelidir. Bu seçim ters ve yanlış yapıldığında kötü yönde değişen vücut değerleri bozulan bir sağlığın habercisi olacaktır.
 
Sağlıklı aperatifler doğal olan gıdalardan seçilenlerdir. Katkı maddeleri ile donatılmış yiyecekler bu kavramların dışında kalırlar. Aperatifler diyetisyen uygun gördüğü takdirde aynı zamanda diyet yapılırken ara öğün olarak da alınabilirler. Bunlara dikkat edilerek alındığında aperatif yiyecekler sağlıklı öğünlere dönüşebilmektedir. Sağlıklı bir şekilde yaşantımızı sürdürmek en az mutluluk kadar uygun bir beslenmeye de bağlıdır.

Devamını Gizle