Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Ayak Mantarının Çaresi Nedir

Anasayfa » Sağlık için Pratik Bilgiler » Ayak Mantarının Çaresi Nedir

Ayak mantarı bakteri ve virüsler sebebiyle meydana gelmektedir. Aynı zamanda son derece bulaşıcı ve hızlı yayılan bir hastalıktır. Birçok kişinin bu sorundan şikâyetçi olduğu bilinmektedir. Ayak mantarı kendini kaşıntı ve dökülmeyle gösterir. Ayaklarda genelde parmak aralarında meydana gelen bu hastalık bazen acı da verebilir. Hastalığın çeşitli evrelerinde ayaklar yere bastıkça sızlama hissedilir. Kaşıntıya birlikte acı da hissedildiğinden böyle zamanlarda ayakkabı giymekte zorlanılabilir.
 
Ayak Mantarı Nasıl Bulaşır?
 
Ayak mantarı hızlı bulaşan bir hastalık olduğundan dikkatli olunmalıdır. Özellikle toplu yaşanan yerlerde bu hastalığın daha çok ürediği bilinmektedir. Nemli ve kapalı alanlar mantar oluşumu bakımından uygun alanlardır. Bu nedenle havuz, hamam gibi yerlerde ortak eşya kullanmamaya dikkat edilmelidir. Özellikle herkesin kullandığı terlikler, havlular bakterilerin bulaşmasına sebep olacağından kişisel eşyaların kullanılması daha uygundur.
 
Spor salonlarında da aynı tehdit söz konusudur. Spor sonrası duş almak isteyen bireyler ortak eşyaları kullandığında mantarın bulaşmasına zemin hazırlamış olur. Böyle toplu mekânlara giderken özel eşyalarla birlikte gidilmelidir. Ayrıca mantarın önlenmesiyle hijyen doğru orantılıdır. Yani yeterince temiz olmayan ayaklarda mantar daha kolay üremektedir.

Mantardan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler
 
Ayak mantarının çaresi nedir sorusuna baktığımızda bu hastalığın çeşitli yöntemlerle önlendiği bilinmektedir. Görüldüğü gibi mantar kalabalık ortamları ve nemli bölgeleri sevmektedir. Bu nedenle havasız kalan ayakların da mantara yakalanma ihtimalinin yüksektir.
 
Özellikle çalışan bireyler mantar tehdidi altındadır. Gün içinde ayaklar mümkünse havalandırılmalıdır. Ayrıca mantara karşı ayakkabı seçimi de oldukça önemlidir. Bunun dışında ayakkabının içine karbonat bırakılması da o bölgedeki nemi kurutmaktadır. Teri emen pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.
 
Ayakkabı ve çorap seçiminden sonra her gün ayakların düzenli olarak ılık suyla yıkanması gerekmektedir. Akşamları ayakların karbonatlı suda bekletilmesi ayak mantarına iyi gelmektedir. Bunun için bir leğen suya bir kaşık karbonat bırakmak yeterlidir. Bütün bunların dışında ayak mantarı için çeşitli kremler kullanabilirsiniz. Bu kremlerin doktor tavsiyesiyle kullanılması gerekmektedir.

Sende Fotoğraflarını Ekle

Ayak Mantarının Çaresi Nedir İçin Yorumlar - 0: