Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Azman İstavrit Tarifi

Anasayfa » Et Yemekleri » Azman İstavrit Tarifi

Tarif Dipnot:

Balık türlerinden çıkan yemek tarifleri her zaman lezzetlidir. Balıkta protein ve omega 3 vitaminleri de oldukça fazla bulunmaktadır. Kadınlar, her gün ne yemek yapacağı konusunu düşünmek zorundadırlar. Kolay yemek tarifleri olarak azman istavrit tarifi yazmak okurlar için faydalı olacaktır. Bu tarifin görselini görmek isteyen bireyler, resimli yemek tarifleri adı altında tarifin ismin yazarak görebilirler. Hem fırında hem de tavada olmak üzere iki tane tarif aşağıdaki gibidir;

Azman İstavrit Malzemeleri :

Azman İstavrit Nasıl Yapılır

Fırında istavrit balığı için;

İlk önce balıklar iyice bol su ile yıkanarak temizlenir. Daha sonra kuyruk ve baş kısmı kesilir ve tekrardan bol su ile yıkanır. Balıkların suyu süzüldükten sonra tuz ile terbiye edilir. Mısır unu genişçe bir kaba dökülür. Alüminyum folyo fırın tepsisinin üzerine konur ve 2 çay kaşığı zeytin yağı ile güzelce yağlanır. Daha sonra bir kaba dökülen mısır ununa balıklar, iki taraflı bir şekilde bulanır. Balıklar düzenli bir şekilde fırın tepsiye dizilir. Üstüne tekrardan 3 çay kaşığı zeytin yağı gezdirilir. En son işlemde limon, soğan ve domates halka halka doğranır ve balıkların üzerine konur. Balıkların üzeri tekrardan alüminyum folyo ile kapatılır. Kürdan yardımıyla alüminyum folyo üzerine delikler açılır. 200 derece fırında 40-45 dakika kadar pişirilir. Ara ara balıkları çatal yardımıyla kontrol etmek faydalı olacaktır. Balıklar yenmeye hazır bir şekildedir.

Tavada istavrit balığı için;

Balıklar yine bol su ile yıkanarak temizlenmelidir. İç kısımlarda temizlenmelidir. Kafa ve kuyruklar

kesilmemelidir. Balıkların suyu süzüldükten sonra balıklar, orta kısımları dahil tuzlanır. Daha sonra mısır unu ile iyice bulanarak bir tabağa koyulur. Mısır yağı veya sıvı yağ ile tavada kızartılır. Balıklar renk alana kadar kızartılmalıdır. Balıklar çıkarıldıktan sonra, fazla yağ emilsin diye tabağa ekmek veya peçete sermek doğru olacaktır. 

Azman İstavrit Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Azman İstavrit Tarifi İçin Yorumlar - 0:

Hurriyet Kucukyilmaz

Hurriyet Kucukyilmaz

Batırık Tarifi

0 0 0 598
Arif GÜNDÜZ

Arif GÜNDÜZ

Mantar Çorbası Tarifi

0 0 0 517
serap dundar gunduz

serap dundar gunduz

Pırasalı Arnavut Böreği Tarifi..

0 0 0 440
Rabia Bezgin

Rabia Bezgin

Çatlak Kurabiye Tarifi

0 1 0 625
tarik dirikolu

tarik dirikolu

Kraliçe Pudingi Tarifi

0 0 0 593