Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Balgam Yutmak Orucu Bozarmı

Anasayfa » Faydalı Bilgiler » Balgam Yutmak Orucu Bozarmı

Ramazan ayı islam aleminin en önemli aylarından bir tanesidir. Bu ayda müslümanlar oruç tutarak islamın 5 temel ibadetlerinden bir tanesini yerine getirmiş olur. Bu ayda tutulan oruçların müfakatı yalnızca Allah katındadır. Allah cümlemizin tuttuğu oruçları kabul etsin.

Balgam Yutmak Orucu Bozarmı

Bu konuyu google üzerinden arayarak geldiyseniz mutlaka bu durumun orucu bozup bozmadığını bilmek isteyeceksiniz. Biz de sizler için biraz araştırma yaparak hanefi meshebinde balgam yutmanın orucu bozmayacağı yönündedir.Çünkü balgam dışarıdan alınmayan bir maddedir. Eğer dışarıdan alınsaydı orucu bozacaktı. Şafii mezhebinde ise kasten gırtlaktan "h" harifinin çıktığı yeri aşağı aşarsa orucun bozulacağı varsayılmaktadır. Eğer kasten balgam yutulmadıysa da her 2 mezheptede orucu bozmayacağı yönünde görüşler savunulmaktadır.

Oruç tutan kişinin balgam yutması olayı bu maddenin pis olması nedeni ile sizlere sağlık açısından yutmamanız gerektiğini şiddetle tavsiye ediyoruz. 

İftardan önce oruçlu iken kasıtlı olarak balgam yutma caiz olmadığından dolayı islam alimleri tek bir noktada kesişmektedirler. Oruçlu olunsun ya da olunmasın kasıtlı olarak balgam yutulması haram olarak sayılmaktadır.

 

Allah tuttuğumuz oruçlarımızı kabul etsin.

Sende Fotoğraflarını Ekle

Balgam Yutmak Orucu Bozarmı İçin Yorumlar - 0: