Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Balkabağı ve Faydaları

Anasayfa » Faydalı Bilgiler » Balkabağı ve Faydaları

Sofralarımızı süsleyen, yemeklerimizde ana kahraman olan bitkilerin insan yaşamındaki rolü oldukça fazladır. Ülkemiz zengin bitki örtüsü ile bizlere her çeşit bitkiden fayda görmeye olanak sağlar. Bunlardan biride her birimizin mutlaka bir şekilde çekirdeğini çitlediği, tatlısını, yemeğini yediği balkabağıdır.

Ülkemizde özellikle akdeniz bölgesinde yetiştirilen balkabağı, cucurbitaceae familyasında yer alır. Hemen hemen her toprak türünde yetiştiriciliği yapılır. Taze olarak tüketiminin yanı sıra sakız, kuruyemiş ya da şerbette bekletilip bir gün sonra pişirilerek tatlı formunda tüketimi de mevcuttur.

Balkabağının Kalori değeri

1 porsiyon balkabağı yaklaşık 37. 5 kaloridir. Porsiyon, bir tatlı kaşığı ( 5 gram) ise 1 kalori, çorba kaşığı ( 11 gram) ise 2. 8 kcal, bir su bardağı ( 200 gram) ise 41 kalori değerlerine sahiptir.

Balkabağının Yararları

Sağlık alanında balkabağı ve yararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Özellikle diyet yapan kişiler için alternatif bir besin kaynağıdır. Yüksek oranda lif içerir. Bu sayede bağırsak sistemimizi aktif hale getirir. Kilo vermek isteyenlerde en önemli amaç bağırsak hareketliliğidir ve balkabağı bunu sağlamamıza yardımcı olur. Bu sayede vücuttan toksinleri atmamızı hızlandırır. Kalori değerinin düşük olması da en büyük avantajdır. Öğün aralarında, akşam yemeklerinde yenilmesi uygundur. Tatlı olarak tüketimine dikkat edilmelidir. Şeker ve karbonhidrat tüketimi olacağından yaradan çok zarar sağlayabilir.

Doğal bir vitamin takviyesidir. Özellikle a vitamini bakımından iyi bir besin kaynağıdır. Bu sayede göz sağlığımızı korumamıza da yardımcı olur. Ek olarak c vitamini, demir ve bakır minerallerini de içerir. Demir emiliminin azalmaması için tüketiminden yaklaşık 2 saat içerisinde çay, kahve, yoğurt, süt ürünleri alımından kaçınılmalıdır.

Balkabağı ve yararları sadece bu kadar değildir. Çekirdek olarak özellikle kabuklu halde çitlenip antihelmintik yani kurt düşürücü olarak Anadolu’da kullanımı fazladır. Bilim alanında da bu etkisi kanıtlanmıştır. Bir avuç dolusu balkabağının günlük vücudumuzun ihtiyacı olan çinko miktarını sağladığı belirtilmiştir. Çinko, saç ve tırnak gelişimine de yararlıdır. Saçlarınızda dökülme fazla ise, tırnaklarınız herhangi bir ufak darbede kırılıyor ise çinko eksikliğinden şüphelenebilirsiniz.

Tabi ki en iyi sonuçlar yapılan kan tahlillerinden elde edilir. Kan tahlilleri sonucu, çinko eksikliğiniz var ise düzenli bir şekilde kabuklu halde tüketimi çinko değerlerinizi yükseltecektir. Tad olarak harika bir lezzete sahip olması kuruyemiş sektöründe de favori çekirdek olmasını sağlar.

Sende Fotoğraflarını Ekle

Balkabağı ve Faydaları İçin Yorumlar - 0: