Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Bebek Diş Çıkardı Menüleri

Anasayfa » Bebek Diş Çıkardı Menüleri

Aslında bir bebeğin diş çıkarması doğal bir süreç olarak gelişir ancak bazı dönemler annelerin, bunun için oldukça uğraştığı zamanlar oluyor. Genel olarak bir bebeğin diş çıkarması ilk altı ayda alt dişler, daha sonra öndeki iki diş ile kesici dişler çıkmaya başlamasıyla gelişir. Tabi bir bebek...

Devamını Göster

Aslında bir bebeğin diş çıkarması doğal bir süreç olarak gelişir ancak bazı dönemler annelerin, bunun için oldukça uğraştığı zamanlar oluyor. Genel olarak bir bebeğin diş çıkarması ilk altı ayda alt dişler, daha sonra öndeki iki diş ile kesici dişler çıkmaya başlamasıyla gelişir. Tabi bir bebek için diş çıkarma belirtileri huysuzluklarıyla anlaşılır. Ya da ağzına bir şeyler sokma isteği ve salya akıtmaya başlaması en büyük belirtileridir.
 
Bunun yanında ateşi de çıkar ve bu yaklaşık olarak 37,5 derece gibi bir ateş olmakla birlikte normal bir süreçtir. Ancak bu dönmelerde en büyük sorun sadece bu süreç değil aynı zamanda yemek yeme problemidir. Bu yüzden bebek diş çıkardı menüleri bir bebeğin beslenme sürecinde oldukça önemli bir yer kaplar. Bu dönem içerisinde bebeğin besini alırken rahat edeceği şeyler yedirmek en doğrusudur. Örneğin ılık yiyecekler ile beslenmesi bebeğin ateşini düşürmek için işe yarar.
 
Diş Çıkarma Dönemi İçin Önemli Bilgiler
 
Bir diğeri ise bebeğin çıkan dişlerini ve diğer kısımları parmakla temizlemek ya da ıslak, gazlı bir bezle silmek bebeğin rahatsızlığını azaltabilir. Elbette bir diş halkası kullanılarak da bebeğin diş etleri ve dişlerinin rahatlamasına ve huzursuzluğunun dinmesine yardımcı olur. Tüm bu önerilerle birlikte tabii diş çıkarak bebekler için menüler bu dönemde hem anneler için hem de bebeklerin diş gelişimi adına önemli bir konudur.
 
Protein ağırlıklı bir beslenme seçeneği de uygulanabilir. Bebekler genellikle kendi elleri ile yeme isteği gösterdiğinden dolayı muz, tekirdağ köfte, bebek bisküvileri gibi parmak yiyecekler ile onların kendi kendilerine beslenmelerine izin verebilirsiniz.
 
Örneğin puding, jöle ve komposto gibi onu rahatsız etmeyecek ve tatlı besinler, bebeğin keyifli bir şekilde kabul edeceği yiyecekler arasında geçer. Bir başka örnek ise muz soyulmadan iyice dondurulduktan sonra sertleştiği zaman bebeğe verilebilir. Çünkü soğukla beraber bebek yiyeceği hemen ağzına atacak ve bunun yanında aldığı yiyecekten de memnun kalacak, ayrıca soğuk da ağzının içinde bebeğin hoşuna gidecektir.
 
Diş çıkaran bebekler için yemek menüleri arasında kolay çiğnenmesi ve hazmının da kolay olmasından dolayı pirinç lapası genel olarak bebekler için ilk katı yiyecek tavsiyesidir. Pirinç sadece haşlanarak verilebileceği gibi üzerine anne sütü de eklenebilir.
 
Diş Çıkarma Dönemleri İçin Pratik Menüler
 
Diş çıkarma dönemlerinde bebeklerin en fazla yaptıkları şey dişleriyle oynamaktır. Bunun için birçok bebeğe bazı oyuncaklar verilir. Ancak bunun yerine bazen bisküvi, haşlanmış havuç ya da soyulmuş muz gibi yiyecekler verilerek hem bebeğin bir şeyler yemesi sağlanabilir hem de rahatlar. Ayrıca ufak et parçalarına sahip kemikler de bebeklerin kendi kendine yemek yeme alışkanlıklarını kazandığı destekleyici araçlar arasındadır. Son tavsiye olarak yağsız peynir sürülü tost ekmeklerini de vermeniz bebeğinizin hareket kabiliyetlerini kazanması için etkili olacaktır.
 
Ek olarak peynir sürülmüş tost ekmeği de bebeklerin yiyebilecekleri arasında başka bir örnek olarak verilebilir. Tabi bir de doğumdan bir süre sonra çalışmaya başlayan anneler ve iki ya da daha fazla çocuğu olan anneler de vardır, onları adına da diş çıkaran bebekler için pratik menüler oldukça işe yarar.

Devamını Gizle