Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Bebekler İçin Yatak Seçimi Nasıl Olmalı

Anasayfa » Sağlık için Pratik Bilgiler » Bebekler İçin Yatak Seçimi Nasıl Olmalı

Bebekler dünyaya geldikleri anda tam 300 kemik ile doğarlar. Vücutlarının çoğu kıkırdaktan oluşur. Kemikleri ve omurgaları çok yumuşaktır. Kas eylemleri ve kemik yapıları tam gelişmediği için başlarını tutamazlar. Gelişimlerini tamamlamak içinde bebekler bu dönemlerinin büyük kısmını uyuyarak geçirirler.
 
Bu nedenle bebekler için ideal yatak onların bu aşamada ki gelişmelerini destekler nitelikte olmalıdır. Bebekler İçin Yatak Seçimi Nasıl Olmalı konusunda yatak kriterlerini şu şekilde maddeleyebiliriz;
 
Çok yumuşak yataklarda bebekler yatamazlar. Vücutlarına göre yatağa gömülecekleri için rahat hareket edemezler ve bu da çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.
 
Çok sert yataklar bebekler için bel ve boyun kısmını tam desteklemediği için bebeğin kemik yapısı gelişimi desteklenmediği için rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
 
Bu nedenle bebeklerimizin tam ortopedik, vücut şeklini alan yataklarda uyuması gerekir. Örneğin visco içerikli jel yataklar. Bu yataklar vücut şeklini aldığı için bebeğin bel ve boyun kısmının desteğine yardımcı olur. Çok fazla gömülmediği için hareket kabiliyeti daha fazla olur.
 
Bebeklerimizin yatakları da hijyenik olarak yatak içerisinde ki elyaf vb. maddelerden uzak durması için yatağın kendinden pedli olması her zaman bizim için bir artıdır. Çünkü bebeklerin bu dönemleri çeşitli kazalarla doludur ( kusma gibi) bu tür pedi ayrılıp yıkanabilen yataklarla yatak temizliğini rahatlıkla yapabilir ve ana yatakta her hangi bir bakteriyel durum olmadan bebeğimizi rahatça uyutabiliriz.
 
Her zaman en az leke tutan ve en az su geçiren kumaşlar seçilmelidir. Tamamen su geçirmeyen kumaşların hava alma olanağı az olduğundan bebeğimizin uykusunda terlemesine neden olabilir.

Bebeğimizin baş kısmının hafif yukarıda olması için yatağın alt kısmının çok az bir şekilde yükseltebiliriz. Bu bebeğimizin süt içip uyumasından kaynaklı reflüye neden olmaması için küçük bir önemlidir. Süt içerdiği asitler yüzünden tüketildikten sonra uzanıldığında reflüye neden olur.

Sende Fotoğraflarını Ekle

Bebekler İçin Yatak Seçimi Nasıl Olmalı İçin Yorumlar - 0: