Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Bulgurlu Haşıl Tarifi

Anasayfa » Diğer Tarifler » Bulgurlu Haşıl Tarifi

Tarif Dipnot:

Yöresel lezzetlerden biri haşıl, Kars Bölgesinde en çok tercih edilen yemeklerden biridir. Kars' a özel damak zevkinin tereyağı ile buluşarak enfes bir tat oluşturmaktadır. Resimli yemek tarifleri içinde bakıldığında tereyağının bolca kullanılması yemeğin lezzetini iki katına çıkarmaktadır. Kolay yemek tarifleri arasında sıkça tercih edilir. Bunun yanı sıra sofralarda meze olarak da tercih edilebilmektedir. Kış yemeklerinden biri olarak sofralarda yerini alan bu lezzetli yemek bulgur ve sarımsaklı yoğurt ile damakları şenlendirmektedir. Pratik yemek tarifleri arayanlar için en lezzetli seçeneklerden biri olacaktır. Yöreye ait has tereyağı yemeğin tüm lezzetini vererek gelen konuklara ikram edilmektedir.

Bulgurlu Haşıl Malzemeleri :

Bulgurlu Haşıl Nasıl Yapılır

Süzme yoğurt su ile çırpa teli yardımı sayesinde karıştırılır. Tamamen pürüzsüz hale geldiğinde ocağa alınarak içerisine bulgur, ezilmiş sarımsak ve tuz ilave edilir. Kaynamaya bırakılan yoğurtlu bulgur devamlı karıştırılır. Yoğurdun kesilmemesi için kısık ateşte karıştırılarak kaynatılır. Bulgurlar yoğurdun suyunu tamamen çekince ocaktan alınarak dinlenmeye bırakılır. Bu sırada bulgurlar şişmeye devam edecektir.

Tereyağı ocağa alınarak tamamen eritilir. Hafif yanması lezzeti arttıracaktır. Beklemiş olan bulgur servis tabağına alınır ve ortası çukur olacak şekilde hazırlanır. Servis yapılacağı sırada tereyağı açılan çukur içine dökülür. Bu şekilde servis yapılarak sofralara getirilir.

Bulgurlu Haşıl Sunumu

Yöresel lezzetler arasında yer alan bulgurlu haşıl yemeği çoğu sofrada yer alarak konuklara farklı sunum yapmak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Bulgurun doyurucu ve besleyici özelliği ile tereyağı lezzeti birleştiğinden farklı bir damak tadı da ortaya çıkarmaktadır. Yemek tarifleri için pratik tarifler arayanlar alternatif olacak yemek çeşitlerinden biridir.

Bulgurlu haşıl iri bulgur ile yapıldığından daha lezzetli olmaktadır. Bunun yanı sıra servis esnasında süsleme yapmak isteyenler dereotu ya da farklı yeşillikleri tercih edebilir. Bu yemeğe yakışan baharatlar arasında karabiber yer almaktadır. Hafif üzerine karabiber ile süsleme yapılarak da sofralara getirilebilir.

Meze çeşidi olarak tercih edildiği gibi sofrada farklılık yaratmak isteyenlerin tercihi olabilir. Yemeğin süzme yoğurt ile yapılması yoğun yoğurt tadının da alınmasını sağlamaktadır. Acı tercih edenler için tereyağı bir miktar pul biber ile hazırlanabilir. Pul biber ve tereyağı yemeğin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Büyük küçük herkes tarafından sevilen bu yemek öğlen ya da akşam menülerinde tercih edilerek konuklara ikram edilebilir.

Bulgurlu Haşıl Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Bulgurlu Haşıl Tarifi İçin Yorumlar - 0: