Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Çiğ Börek Tarifi

Anasayfa » Börek Tarifleri » Çiğ Börek Tarifi

Tarif Dipnot:

Bir Tatar Geleneği: Çiğ Börek Çiğ börek; Eskişehir mutfağına ait, oldukça lezzetli olan bir börek çeşididir. Kırım Tatarlarına ait bir hamur işi olan Çiğ börek, Eskişehir’e göç eden Tatarlar sayesinde, önce Eskişehir’e sonra da diğer bölgelere yayılmıştır. Resimli yemek tarifleri arasında önemli bir yere sahiptir ve oldukça beğenilerek yapılır. Çiğ böreğin özelliği, içine koyulan kıymanın pişirilmeden çiğ olarak kullanılmasıdır. İçindeki kıyma, kızgın yağda pişirilen hamurdan dolayı, içinde pişmesidir.

Çiğ BörekMalzemeleri :

Çiğ Börek Nasıl Yapılır

Pratik yemek tarifleri konularında olduğu gibi, İlk olarak iç harcı hazırlamak gerekir. Bunun için; Soğanı çok ince olacak şekilde kıyın. Soğanın içine kıymayı, karabiberi, kırmızı pul biberi, tuzu koyarak, iyice karıştırın.

Börek kızarırken kıymanın topaklanmaması için, karışıma suyu ilave edin. Tüm malzemeleri iyice yoğurun ve bir kenarda bekletin.

Kolay yemek tarifleri arasında yer alan çiğ börek hamurunun hazırlanması için; hamur yoğurma kabının içine unu koyun ve ortasını açarak, içine sirke, su ve tuzu ilave edin.

Yoğurduğunuz hamur, elinize yapışmayacak kıvama geldiği zaman, yaklaşık 45-50 dakika kadar, üzerine nemli bir bez sererek dinlenmesi için bekletin.

İyice dinlenmiş ve kıvam almış hamurdan, ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak, yuvarlaklar hazırlayın.

Çiğ hamuru açacağınız tezgâhı ve oklavayı, hamurun yapışmaması için unlayın.

Her bir hamur parçasını, 2 yufka kalınlığında olmak üzere, 20 cm kadar olmak üzere, ortalama bir tabak genişliğinde açın.

Hamuru kızartırken, içine yoğun şekilde yağ çekmemesi için, hamurdaki fazla unu silkelemeniz gerekir.

Açmış olduğunuz hamurun yarısı kadar olan bölüme, hazırlamış olduğunuz kıymalı iç harçtan koyun ve kaşığın tersiyle iyice yayın.

Hamurun öbür yarısını, yarım ay biçimde üzerine kapatın.

Hamurun üzerini elinizle sıkıca bastırın ve kenar kısımlarını, pizza kesme bıçağı ile keserek düzeltin.

Hazırlanan börekler, fazla sulanmaması için hemen kızdırılmış yağın içine bırakılarak, pişirilmesi gerekir. Aksi takdirde, bekletilen hamurlar çok çabuk sulanacak ve istenilen lezzeti kaybedecektir.

Bol kızgın yağda pişirilen çiğ böreğin, arkası çevrilerek pembeleşinceye dek kızartılır.

Fazla yağının alınmasını sağlamak için, kâğıt havlu serdiğiniz bir tabağın üzerine, pişen börekleri koyun. Diğer hamur bezelerini de aynı şekilde kızartın.

Sunum:

Çiğ börek, yemek tarifleri içinde sunumu en kolay olan börek çeşididir. Tavanın alınan börekler, servis tabağına konulur ve vakit kaybetmeden sıcak olarak, yanında ayran eşliğinde sunum yapılır.

Çiğ Börek Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Çiğ Börek Tarifi İçin Yorumlar - 0:

Fadime Şensoy

Fadime Şensoy

Yoğurtlu Kabak Sarma Tarifi

0 0 0 518
Samira Kazikoglu

Samira Kazikoglu

Portakallı Kek Tarifi

0 0 0 596
Bünyamin Çalışkan

Bünyamin Çalışkan

Ispanak ve Domates Soslu Bulgur Kö..

0 0 0 620
Gamze Duran

Gamze Duran

Turşu Kavurma Tarifi

0 0 0 331
gülay şimşek

gülay şimşek

Lor Kurabiyesi Tarifi

0 0 0 522
Nurten Şahin

Nurten Şahin

Brownie Bar Tarifi

0 0 0 455