Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Dana Bonfile Tarifi

Anasayfa » Et Yemekleri » Dana Bonfile Tarifi

Tarif Dipnot:

Ne kadar kolay yemek tarifleri arasında yer alsa da etin lezzetli olmasını istiyorsanız bazı püf noktalardan faydalanmalısınız. Etin seçimi, pişirme süre ve ısısı, dilimlenmesi gibi özellikler başarılı bir sonuç elde etmek için oldukça önemlidir. Bu tarifle beraber pratik yemek tarifleri kategorinize bir yemek daha eklemiş olabileceksiniz. Bonfile yaparken en fazla karşılaşılan sorunlardan birisi, lezzetsiz ve kuru olmasıdır. Ne yazık ki alışılmış yanlış yöntemler buna sebep olmaktadır. Etin pişip pişmediğini çatal ile kontrol etmek, içerisindeki suyu dışarı akıtmaya sebep olmaktadır. Bu da etin kuru ve yayvan olmasına neden olmaktadır. Böyle bir sorun yaşamak istemiyorsanız etin iyi piştiğini gösteren sertliğini avuç içinizle kontrol etmeniz doğru olacaktır. Baş parmağınız ile serçe parmağınızın değdiği kısmın sertliği ile anlayabilmeniz mümkündür.

Dana Bonfile Malzemeleri :

Dana Bonfile Nasıl Yapılır

Satın aldığınız bonfile parçasının yağ ve sinirlerini iyice temizleyiniz. Temizledikten sonra 200 gramlık parçalar halinde kesiniz ve yaklaşık 2 cm olacak biçimde eziniz. Ezme sırasında ince olmamasına dikkat ediniz. Çünkü ince olması durumunda pişirme sırasında kuruyarak lezzetsiz olmaktadır. Ardından soda ve zeytinyağı ile etleri ovunuz. Bu sırada tuzu da ilave ediniz. İri iri doğranmış soğanları ve ezilmiş sarımsağı etlerin üzerine serpiştiriniz. İnce kıyılmış biberiye ile baharatları et ile karıştırdıktan sonra 5 saat kadar buzdolabında marinasyona bırakınız. Süre dolduktan sonra etleri pişirmek için tavayı ısıtıp içerisinde tereyağını eritiniz. Pişirme kalitesini artıracağı için döküm tava kullanmanız uygun olacaktır. Etleri dilimleyerek eriyen tereyağının üzerine ilave ediniz. Etlerin her iki yüzünü de kahverengi olana kadar kızartınız. Kızaran etleri, yaklaşık 150 derecelik bir fırın içerisinde 10 dakika kadar dinlendiriniz. Dilerseniz etleri dilimlemeden de pişirebilirsiniz. Bütün olarak pişirmek istiyorsanız fırını önceden 230 dereceye kadar ısıtınız. Etleri koyup 200 derecede 30 dakika kadar pişirdikten sonra, ısıyı 160 dereceye düşürüp 30 dakika daha pişiriniz. Daha başarılı bir sonuç çıkartmak için resimli yemek tarifleri üzerinden adım adım hareket etmeniz yararlı olacaktır.

 Sunum

 Servis için hazır hale gelen etleri servis tabağına yerleştiriniz. Bu sırada yanına patates püresi, patates kızartması ya da ızgara sebze ekleyerek sunum sırasında iştahları açabilirsiniz. Bu şekilde bonfileniz daha büyük bir lezzetle tüketilecektir. Bonfilenin yanına katacağınız diğer lezzetleri, yemek tarifleri arasından bularak püf noktalarını keşfetmeniz yararlı olacaktır.

Dana Bonfile Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Dana Bonfile Tarifi İçin Yorumlar - 0:

Ahmet Öter

Ahmet Öter

Çilekli Ekler Tarifi

0 0 0 1145
Fatma Suvar

Fatma Suvar

Ayva Tatlısı Tarifi

0 0 0 483
veli Bıçakçı

veli Bıçakçı

Buğday Çorbası Tarifi

0 0 0 409