Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Deneyimle Sabit Mutfak Tavsiyelerim

Anasayfa » Mutfak için Pratik Bilgiler » Deneyimle Sabit Mutfak Tavsiyelerim

1.    Patates püresi yaparken ne kadar tuz kullanıyorsanız bir o kadar da şeker kullanın. Daha koyu ve lezzetli sonuçlar elde edeceksiniz.
2.    Fırında tavuk kızartırken tavuğu buladığınız yağa biraz şeker ekleyin. Tavuğunuz enfes bir şekilde kızaracaktır.
3.    Buzluktan çıkardığınız besinlerin daha hızlı çözülmesini istiyorsanız bir kap içerisine bolca tuz ve soğuk su koyun. Donmuş besini kabından çıkarmadan bu kaba koyup bekletin. Çok daha hızlı çözülecektir.
4.    Kızaran tereyağının yanmaması için erime sırasında birkaç damla zeytinyağı ekleyin.
5.    Fırına sinen kötü kokuyu yok etmek için, bir tavanın yarısına sirke yarısına su koyun ve tavayı fırına atıp fırını bu şekilde birkaç dakika ısıtın. Fırın soğuduktan sonra kokunun gittiğini göreceksiniz.
6.    Kuru fasulye, nohut gibi kuru bakliyatları pişirmeden bir gün önce ılık suya koyun ve haşlanırken içine 1-2 çay kaşığı kadar karbonat ekleyin. Daha lezzetli olacaktır.
7.    Dibi kirlenen sürahiyi temizlemek için, sürahinin içine sirke ile bir avuç tuz koyup iyice çalkalayın. Sonra deterjanla yıkamayı unutmayın.
8.    Buzdolabının içine tuz dolu bir çay tabağı koyarsanız dolapta nem kalmayacaktır.
Açılan konservenin içindeki besini mutlaka cam bir kapta koruyunuz.

Sende Fotoğraflarını Ekle

Deneyimle Sabit Mutfak Tavsiyelerim İçin Yorumlar - 0: