Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Birçok insanın istemem yan cebime koy dedikleri en özel günlerden biri de doğum günleridir. Böyle şeylerden çok da etkilenmem ya da ilgimi çekmez diyen sayısız insan her yıl acaba doğum günüm hatırlanacak mı diye gün yaklaştıkça büyük bir sabırsızlık içinde bekler. Hal böyle olunca da tüm...

Devamını Göster

Birçok insanın istemem yan cebime koy dedikleri en özel günlerden biri de doğum günleridir. Böyle şeylerden çok da etkilenmem ya da ilgimi çekmez diyen sayısız insan her yıl acaba doğum günüm hatırlanacak mı diye gün yaklaştıkça büyük bir sabırsızlık içinde bekler. Hal böyle olunca da tüm sevilen insanların doğum günlerini kutlamadan ya da hiç değil hatırlamadan geçmek büyük kalp kırıklıklarına bile yol açabilir. Bu yüzden her yıl doğum günleri kutlanırken doğum günü menüleri de bir o kadar değerli hale geliyor.
 
Örneğin bir doğum günü kutlaması yapıldığında günün hangi saatlerinde yapıldığı da kurulacak sofrada değişiklik yaratır. Yani eğer akşam saatlerinde kutlanacak ise doğum günü ana yiyecek olarak elbette doğum günü pastası haricinde, yaprak sarması, içli köfteli börek, çiğ köfte ya da isteğe göre birkaç farklı salata çeşidi de masaya konabilir. Ne de olsa bir nevi akşam yemeği olarak da sayılabilir.
 
Çocuklar İçin Doğum Günü Önemlidir:
 
Bir diğer taraftan eğer ki bu bir çocuğun doğum günü ise o zaman genel olarak gündüz vakitleri yapılır ve bunun için hem çocuklar adına hem de gelecek olan anneler için hazırlanacak yemeklerde; yetişkinler için dolma, farklı börek çeşitleri ve fazla ağır olamayan tatlı çeşitleri uygundur. Doğum günü menüleri tarifi adına çocuklar için ise pastanın yanında mısır cipsleri, cam kavanozca içinde sunulan renkli şekerlemeler, poşetlenebilen şeker hamurlu kurabiyeler yapılabilir.
 
Ayrıca birçok farklı kişiler için doğum günlerinde elbette farklı yiyecekler sunulmalıdır. Örneğin bu kişi yetişkin bir erkek olabilir ve o zaman daha ağır yani yağlı menüler sunulabilir. Ancak bir bayanın doğum günü ise o zaman herkes için ortak bir menü hazırlanabilir ve çok da ağır olamayan hafif yemekler içeren bir menü uygun olur. Doğum günü menüleri tarifleri içinde ayrıca patlıcanlı börek, tatlı ve tuzlu kurabiyeler, patatesli börek ya da mercimek köftesi de yapılacak her hangi bir doğum günü için ortak menüler arasında sunulabilir.
 
Kusursuz Bir Doğum Günü:
 
Bu tarz doğum günü yemekleri akşamları çağırılan misafirlere önce güzel bir yemek şöleni esnasında sunulabilir ve hemen arkasından da doğum günü kutlamasına geçilebilir. Şimdi bir de doğum günü pastaları ele alınırsa, özellikle çocuklar için çeşit bolluğu mevcuttur, doğum günü menüleri resimli olarak, pastanın üst kısımlarına üç boyutlu araba şekilleri, sevimli kahramanların şekilleri ya da her hangi bir spor dalına ait resimler yapılabilir.
 
Yetişkinler adına ise parfüm şeklinde ilginç pastalar, mezuniyet şapkası haliyle katlı pastalar ya da para şeklinde ve iş yerindeki büroya benzetilen pastalar yaptırılabilir. Yapılacak olan keyifli yemek tarifleri ile şık bir pasta, doğum günü sahibine harika bir gün geçirmesi için yardımcı olunabilir.
 
Üstelik bu tür farklı doğum günü çeşitleri eğer ortada bir küslük var ise bunun da üstesinden gelebilmek adına oldukça ise yarayacağını söylemek mümkün. Hatırlanmanın ne kadar önemli olduğunun yanında, doğum günü partisi menüsü de kusursuz geçmesi istenen bir parti adına en büyük yardımcılar olacaktır. Tüm bunların içinde doğum günü için süsleri de kesinlikle unutulmamalıdır.

Devamını Gizle