Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Elmalı Tart Tarifi

Anasayfa » Tatlı Tarifleri » Elmalı Tart Tarifi

Tarif Dipnot:

Elmalı tart damaklarda unutulmaz bir tat bırakır Elmalı tart hemen herkesin bir cafeye gittiğinde ya da bir çay molası verdiğinde 1 dilimde olsa yediği atıştırmalıklardandır. Tatlı ama hafif olmasından dolayı, aynı zamanda hamur ile kaplı olduğu için de açlığı bastırmak için iyi gelir. O zaman kolay yemek tarifleri içerisinden bir örnek ile elmalı tart tarifi bilgileri paylaşılabilir. Belki evde de çay saati ikramı olarak pratik yemek tarifleri içerisinden bu tarifi seçerek yapıp sunmak isteyenler olabilir.

Elmalı Tart Malzemeleri :

Elmalı Tart Nasıl Yapılır

Öncelikle belirtmek gerekir ki hafif ama lezzetli ve ağızda kıtır bir tat bırakan atıştırmalık yemek tarifleri içerisinden tercih edilebilecek tatlılardan olduğu konusunda yiyen herkes aynı fikirde olacaktır.

 

1) İlk önce elmalı iç harç için hazırlıklara başlanabilir. Bunun için elmaların kabukları soyularak derin bir tencerenin içerisine rendelenir. Daha sonra tarçın ve toz şeker eklenerek ocağın altı yakılıp pişmesi için ocağa konulur. Elmalar suyunu çekmeye başlayıncaya kadar pişirilir ve sonrasında ocak kapatılır, iç harç soğuması için bekletilir.

2) İkinci adım ise tart hamurunun hazırlanmasıdır, resimli yemek tarifleri içerisinde yer alacak bir görüntüye sahip olacak elmalı tart hamuru için; bir kabın içerisine yumurta, tereyağı ve şeker konularak el ile yoğurulur. Bu işlem tamamlandıktan sonra önce kabartma tozu, sonra da un yavaş yavaş karışıma ilave edilir. Tüm malzemeler iyice yoğurulduktan sonra hazır olan hamur 15 dakika dinlendirilir.

3) Şimdi sırada tart kalıbına malzemeleri yerleştirmek var. Fakat öncelikle ısınması için fırın 185 dereceye ayarlanarak çalıştırılır. Bu adımı tamamladıktan sonra, tart kalıbı tabanının her yeri eşit şekilde yağlanır. Tart hamurundan portakal büyüklüğünde bir parça kopartılır ve kenarda bekletilir(en üst kısım şeritler için gerekli olacak). Kalan tüm hamur ise oklava yardımı ile kalıbın büyüklüğünde olacak şekilde açılır(tart kalıbının kenar kısımlarını da örtmeli).

4) Açılan hamur yağlanmış olan tart kalıbının tabanına serilir ve üzerine de elmalı harç dökülerek eşit olacak şekilde yayılır. Kenara ayrılmış olan hamurda oklava yardımı ile açılarak, şeritler halinde kesilir ve elmalı harcın üzerine sırasıyla yerleştirilir.

5) Son olarak önceden ısıtılan 185 derecelik fırına tart kalıbı yerleştirilerek 25 dakika pişirilir.

 

 Elmalı tart sunumu

Elmalı tart piştikten sonra üzerine pudra şekeri bir elek ile elenerek serpiştirilip sunumu yapılabilir. Ayrıca cam kapaklı bir kek ya da kurabiye servis tabağına üçgen dilimler halinde kesilerek konulabilir ve servis maşası ile herkesin alması sağlanabilir. Yiyenler için unutulmaz bir lezzet ziyafeti olacaktır.

Elmalı Tart Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Elmalı Tart Tarifi İçin Yorumlar - 0: