Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Et Yemekleri

Anasayfa » Et Yemekleri
Fikret ERTUĞRUL

Fikret ERTUĞRUL

Evde Kokoreç Tarifi

0 0 0 51
Meral Demir

Meral Demir

Tirit Tarifi

0 0 0 36
figen özdemir

figen özdemir

Hazır Köfte Tarifi

0 0 0 46
seyda turkoglu

seyda turkoglu

Biftek Tarifi

0 0 0 36
Birsel Yildiz

Birsel Yildiz

Kadife Balığı Tarifi

0 0 0 104
hande Akbaş

hande Akbaş

Dana Bonfile Tarifi

0 0 0 105
Songül Yırtıcı

Songül Yırtıcı

Fırında Levrek Tarifi

0 0 0 82
Semra Üner

Semra Üner

Kuzu İncik Tarifi

0 0 0 80
Esin Akyürek

Esin Akyürek

Evde Kokoreç Tarifi

0 0 0 30
zehra yildiz

zehra yildiz

Bademli Levrek Tarifi

0 0 0 22
Hatice gün

Hatice gün

Fırında Levrek Tarifi

0 0 0 425
Cemali DEMİRBAŞ

Cemali DEMİRBAŞ

Boeuf Stroganof Tarifi

0 0 0 381
Songül Yırtıcı

Songül Yırtıcı

Güveç Tarifi

0 0 0 464
Ebru Tunç

Ebru Tunç

Çoban Köfte Tarifi

0 0 0 428
Semra Üner

Semra Üner

Kalamar Dolma Tarifi

0 0 0 335
Birsel Yildiz

Birsel Yildiz

Humuslu Şiş Köfte Tarifi

0 0 0 249
Nurcan Bostancı

Nurcan Bostancı

Hellimli Kasap Köfte Tarifi

0 0 0 164
Mithat Göbek

Mithat Göbek

Enginarlı Kuzu Tarifi

0 0 0 158
Esin Karahan

Esin Karahan

Simitli Köfte Tarifi

0 0 0 486
Tuğçe şahin

Tuğçe şahin

Yuvalama Tarifi

0 0 0 407
Esin Akyürek

Esin Akyürek

Kuzu Tandır Tarifi

0 0 0 516
Yusuf çınar İşler

Yusuf çınar İşler

Karalahana Dolması Tarifi

0 0 0 401
Suna Satılmış

Suna Satılmış

Dana Şnitzel Tarifi

0 0 0 391

Kültürümüzde büyük bir yeri olan et yemekleri, ülkemizde hemen herkesin damak zevkine uyduğu için ve çok çeşitli farklı şekillerde pişirilebildiği için tercih edilmektedir. Etin pişirilmesi zordur bu yüzden de özenle pişirilmelidir. Bunun yanında et ile hazırlanan çok çeşitli tariflerde de etin...

Devamını Göster

Kültürümüzde büyük bir yeri olan et yemekleri, ülkemizde hemen herkesin damak zevkine uyduğu için ve çok çeşitli farklı şekillerde pişirilebildiği için tercih edilmektedir. Etin pişirilmesi zordur bu yüzden de özenle pişirilmelidir. Bunun yanında et ile hazırlanan çok çeşitli tariflerde de etin pişirilmesi önemlidir çünkü yemeklere tadını veren şeylerden biri de ettir. Et yemekleri nasıl yapılır diye soran kullanıcıları, yemek tariflerine yönlendirebiliriz. Daha önce hiç yemek yapmamış kişiler dahi bu tarifler sayesinde kolaylıkla en zor yemeklerden biri olan et yemeğini dahi yapabilirler.
 
Farklı Tarifler:
 
Et yemekleri arasında genellikle ne yazık ki kısır bir döngü vardır. Evlerde pişen et yemekleri genellikle bir biri ile aynıdır. Oysaki et ile yapılabilecek olan yemeklerin sayısı çok fazladır. Mutfakta aynı şeyleri pişirmekten sıkılan ve farklı tatlar arayanlar için et yemekleri tarifi başlığı altında farklı tarifler ile karşınızdayız.
 
Öncelikle seçeceğiniz tarif için gerekli olan malzemeleri edinerek başlamalısınız. Eksik malzemeler ile et yemeği tarifi gerçekleştiremeye çalışırsanız, yaptığınız yemek lezzetli olmayabilir. Bu yüzden etin üzerine koyulan sos dahi önemlidir ve bu çoğu zaman ete tadını veren şeydir. Bu bağlamda malzemelerin tamamını eksiksiz olarak hazırladıktan sonra yemeği yapmaya başlayabilirsiniz.
 
Bazı tariflerde, yazının neyi kast ettiğini anlamayabilirsiniz. Bu yüzden de bazı zor tarifler kullanıcılar için resimli et yemeği tarifi olarak listelenmiştir ve bu resimler sayesinde neyi ne kadar yapmanız gerektiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Et yemeklerini pişirmek zor olduğu için bu yöntem ile nasıl pişirebileceğinizi kolaylıkla anlayabilirsiniz.
 
Neden Et Yemeği?
 
Kırmızı ya da beyaz et diye ikiye ayırabileceğimiz etin, birçok farklı yararı bulunmaktadır. Kırmızı etin de beyaz etin de farklı faydaları bulunur ve düzenli olarak et tüketerek bu faydalardan yararlanabilirsiniz.
 
Ette bulunan besin değerlerini diğer birçok yiyecek karşılayamaz, bu yüzden de et tüketmeyen kişilerde belirli değerler eksik olabilir. Et tüketimi, çocuklar için de yetişkinler için de oldukça önemlidir. Et tüketmek için, eti iyi seçmek ve bunun yanında da iyi pişirmek önemli bir konudur.
 
Eti sağlıklı bir şekilde pişirmenin ilk yolu, eti yavaş pişirmektir. Bunun yanında yağda kızartılan etlere nazaran fırınlanarak pişirilen etler daha sağlıklıdır. Elbette bazı tarifler yağda kızartmaya uygundur ve fakat daha çok fırınlanarak pişirilen et tariflerini tercih etmelisiniz.
 
Et kategorisi ikiye ayrıldığı için, beyaz et ve kırmızı et ile pişirilen yemekler de birbirinden farklıdır. Beyaz et yazan bir tarife kırmızı et koyarsanız, aradığınız tadı bulamayabilirsiniz ve fakat birbiri yerine kullanabileceğiniz tarifler de bulunmaktadır. Fakat yemeğinizin tadını riske atmamak adına, tarifte kullanılmasının uygun olduğu düşünülen eti kullanarak yemeklerinizi daha lezzetli yapabilirsiniz.
 
Et yemekleri ve etli yemekler farklı şeyler olduğu için, içerisine et katılan yemeği yaparken de dikkatli olmak gerekmektedir çünkü içerisine et kattığınız yemeğin etlerini iyi pişiremez iseniz, yapmış olduğunuz yemeğin hepsi boşa gidebilir. Bunun yanında da bazı yemeklere et yakışmayabilir ve işte bu yüzden tüm yemeklere et katmayı denemek iyi sonuçlar getirmeyebilir.
 
Et yemeklerinin ve etli yemeklerin tariflerine bakarak, yapmak istediğiniz yemeği seçebilirsiniz. Yemek yaparken sabırlı olmanız önemli bir konudur, eğer ilk defa yemek yapmayı deniyor iseniz, ilk seferde çok başarılı sonuçlar beklememeniz gerekmektedir ve fakat denemeye devam ederek iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Devamını Gizle