Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Evde Lavaş Tarifi

Anasayfa » Hamur İşleri » Evde Lavaş Tarifi

Tarif Dipnot:

Çoğu yemekte karşılaşılan lavaş, yufka halinde sofralarda yerini alarak dürüm ya da kebap yanında sunulmaktadır. Pratik yemek tarifleri yapmak isteyenler yemek yanında ekmek yerine lavaş ile sunum yapmak isteyebilir. Hoş bir görüntüsü olan lavaş resimli yemek tarifleri arasında en çok tercih edilen ekmek çeşididir. Lezzetli ekmeklerden biri olan lavaş özellikle et yemeklerine çok fazla yakışmaktadır. Dürüm yapmak için de tercih edilen lavaş, evde yapılarak sofralarda lezzetli bir şölen yaratılabilir. Hamurunun inceliği ve tadı ile iştah açan lavaş kolay yemek tarifleri hazırlarken yardımcı olacak yiyeceklerdendir.

Evde Lavaş Malzemeleri :

Evde Lavaş Nasıl Yapılır

Ilık su, zeytinyağ, tuz, şeker ve maya bir kap içerisine koyulur. İyice karıştırılarak tüm malzemeler eritilir. Üzerine yavaş yavaş un eklenir. Hamur haline getirilen malzemeler un yetersiz gelir ise ekleme yapılabilir.

Lavaş ekmeğinin en dikkat edilmesi gereken özelliği hamurun dinlendirilerek tekrar yoğurulmasıdır. Hamur hazırlandıktan sonra kap içinde tutularak üzeri streç film ile kapatılarak mayalandırılır.

Mayalanmış olan hamur tezgah üzerinde tekrar yoğrularak eşit büyüklükte parçalara ayrılır.

Tezgah unlanır ve hamurların her biri tabak büyüklüğünde açılır. Önceden ısıtılmış teflon tavada ön arkalı olacak şekilde hamur pişirilir. Pişirirken hamur üzerinde yanıkların olmaması için sürekli kontrol edilerek pişirilmesi gerekir.

Daha sonra ocaktan alınan lavaşlar sıcak olarak servis edilebilir.

Evde Lavaş Sunumu

Evde yapılan pratik lavaş özellikle kahvaltılarda ve akşam yemeklerinde tercih edilebilir. Yemek tarifleri arasında kolay bir sunum sağlayan lavaş içerisine malzemeler koyularak ikram yapılabilir. Domates, peynir ve biber gibi malzemeler koyulup sabah kahvaltısında sunulabilir. Bunun yanı sıra çikolata ya da tatlı malzeme ile de sunum yapılabilir. Lavaş ekmeği akşam menülerinde de tercih edilebilecek ekmeklerdendir. Özellikle köfte ya da et yemekleri yanına yakışmaktadır. Lavaşın hafif olması yerken keyif verici olmasını sağlar. Büyük küçük herkes tarafından sevilen lavaş ekmeği birçok menüde yer alarak sofralarda daha lezzetli sunum yapılmasına yardımcı olur. Lavaş ile farklı lezzetler yapılarak konuklara ikram edilebilir. Farklı lezzetleri ve sunumları yapmak isteyenler için ekmek yerine lavaş tercih edilebilir. Lavaşın içerisine koyulan malzemeye göre soğuk ya da sıcak içecek tercih edilebilir. Lavaş çok çabuk bayatlayan bir ekmek olmadığı için daha sonra mikrodalga fırında ısıtılarak da sofralara getirilebilir.

Evde Lavaş Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Evde Lavaş Tarifi İçin Yorumlar - 0: