Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Evde Peynir Tarifi

Anasayfa » Diğer Tarifler » Evde Peynir Tarifi

Tarif Dipnot:

Peynir yapımı zahmetli gibi görünse de lezzet bakımından farklı tatlar isteyenler için oldukça pratik bir işlem olarak görülmektedir. Evde taze peynir yaparak konuklara ikramlık olarak sunulabilir. Resimli yemek tarifleri içinde farklı peynir çeşitlerinin evde de yapılabiliyor olması damak tadına uygun peynirler sofralara getirilebilir. Peynir pratik yemek tarifleri için lezzet arttırıcı olduğundan çoğu yemek tarifleri arasında yer almaktadır. Özellikle kahvaltılarda tercih edilen peynir evde taze bir şekilde yapılıp lezzetli menüler ortaya çıkabilir. Peynirin ana maddesi olan süt, taze olduğunda peynirin lezzeti daha da artacaktır. Konuklara kendi yaptığı peyniri ikram etmek isteyenler için peynir yapımı oldukça keyif verici olacaktır.

Evde Peynir Malzemeleri :

Evde Peynir Nasıl Yapılır

Peynir yapımında kullanılacak olan süt ocakta iyice kaynatılmalıdır. Hafif üzeri sarı renge dönen süt içerisine yoğurt ilave edilir. Sütün içerisi kesik şeklinde olacaktır. Bu esnada kaynamaya ve karıştırılmaya devam edilir.

Yoğun bir şekilde olan kesik süt içerisine tuz ilave edilir. Süt yavaş yavaş topaklanmaya başlayacaktır. Topaklanma bittikten sonra ocaktan alınır. Bir süzgeç yardımı ile önce sütün oluşan su kısmı süzülür.

Süzülen peynir tüy bırakmayan bir tülbent içerisine alınır. Ağzı bağlanarak üzerine ağırlık koyulur. Peynirin sıkışmasını sağlayan ağırlık aynı zamanda kalan suyunda süzülmesini sağlar.

24 saat peynir bu şekilde üzerinde ağırlık ile bekletilir. Süre sonunda tülbent ağzı açılarak peynir dilimlenip servise hazır hale getirilir. Dileyen buzdolabında bekleterek peynir soğuduktan sonra tüketebilir.

Çeşitli peynir yapma teknikleri bulunmaktadır. Sirke ya da peynir mayası kullanılarak yapılan peynirler vardır. Bu malzemeler ile yapılan peynir çeşitleri de aynı teknik uygulanarak yapılmaktadır. Önemli olan peynir içerisinde kalan suyun ağırlık ile iyice süzülmesidir.

Evde Peynir Sunumu

Peynir çeşitleri farklı sunum şekilleri ile sofralara gelmektedir. Peynirin her hali sevildiği için kişinin tercihine göre çeşitlendirilerek lezzetlendirilebilir. Kolay yemek tarifleri arasında yer alan peynir yapımı evde doğal olarak yapılıp sofralarda yerini alabilir. Peynir yapımından sonra sofraya getirilecek olan peynir sunumu kişinin tercihine göre yapılır.

Peynire en çok yakışan yeşillikler ya da baharatlar peynirin daha lezzetli olmasına yardımcı olacaktır. Servis tabağına dizilmiş olan peynir üzerine bir miktar zeytinyağı gezdirilip üzerine çörek otu serpilerek servis edilebilir. Bunun yanı sıra maydanoz ya da dereotu ile tabak süslemesi yapılabilir. Zeytinyağı peynirin lezzetine lezzet katacaktır. Konuklara ev yapımı peynir ikramı daha keyif verici sofraların kurulmasını sağlayacaktır.

Evde Peynir Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Evde Peynir Tarifi İçin Yorumlar - 0:

Habil Dagdeviren

Habil Dagdeviren

Karnıyarık Börek Tarifi

0 0 0 561
sinem aşık

sinem aşık

Brokolili Tart Tarifi

0 0 0 581
Rabia Bezgin

Rabia Bezgin

Limonatalı Pasta Tarifi

0 0 0 657
ayten tüzün

ayten tüzün

Aşure Tarifi

0 0 0 537
Mustafa Asım Yaylakaşı

Mustafa Asım Yaylakaşı

Salatalıklı Tavuk Tarifi

0 0 0 1593