Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Ezme Salata Tarifi

Anasayfa » Salata Tarifleri » Ezme Salata Tarifi

Tarif Dipnot:

Çoğunlukla restoranlarda et yemekleri ve kebap yanında ikram edilen ezme salata yöresel bir lezzet olarak sofralara gelmektedir. Etin yanına en çok yakışan mezelerden biridir. İnce doğranmış sebzelerin soslar ile harmanlanıp sofraya gelmiş olması damaklarda leziz bir tat bırakmaktadır. Resimli yemek tarifleri listesine bakıldığında birçok menü yanında ezme salata yer alır. Özellikle kebap tarzı yemeklerin vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Ezme salata yapmak için malzemelerin taze olması salatanın lezzetini arttıracaktır. Kolay yemek tarifleri arasında yardımcı salata olarak sunulabilir. Rengi ve lezzeti le iştah açan ezme salata yemek tarifleri farklı sebzeler ile de yapılarak sofrada yerini almaktadır. Fakat en çok bilinen ve tercih edilen ezme salata cevizli olanıdır.

Ezme Salata Malzemeleri :

Ezme Salata Nasıl Yapılır

Domatesler çok minik olacak şekilde doğranır. Soğan ve sivri biber de aynı domatesler gibi çok minik doğranır. Ezme salatanın en büyük özelliği kullanılan sebzelerin çok ince doğranmış olmasıdır.

Bir kap içerisine biber salçası alınarak üzerine bir miktar su ilave edilir. Ardından nar ekşisi, limon suyu, zeytinyağı, tuz ve baharatlar eklenir. En son olarak ceviz sosa ilave edilerek iyice karıştırılır. Hazırlanan sos diğer salata malzemeleri ile birleştirilir.

İyice karışan malzemeler içine ince kıyılmış maydanoz ilave edilerek tekrar karıştırılır. Servis tabağına alınan ezme salata sunuma hazır hale getirilir. Ezme salata tadı kişi tercihine göre yapılabilir.

Ezme Salata Sunumu

Et yemeklerinin yanına yakışan ezme salata pratik yemek tarifleri yapmak isteyenler için alternatif olacaktır. Bazı sunumlarda fırından yeni çıkmış yufka ya da ekmek tercih edilebilir. Biber salçası ezme salatanın tadında büyük rol oynar. Bu yüzden iyi bir biber salçası tercih edilmektedir.

Acılı ya da acısız şekilde yapılabilen ezme salata acı tercihine göre baharat ilave edilebilir. Kebap yemeklerinde sıkça karşılaşılan ezme salata evde de yapılarak konuklara ikram edilebilecek salatalardandır.

Hafif ekşi ve acı tadı sayesinde iştah açmaktadır. Malzemelerin çok ince şekilde doğranmış olması ezme salatanın en önemli özelliğindendir. Taze ve mevsiminde olan domates ile yapıldığında lezzeti daha keyif verici olmaktadır. Ezme salata ile sofralarda farklı sunumlar yapılarak konuklara keyifli ve muhteşem lezzetler sunulabilir.

Ezme Salata Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Ezme Salata Tarifi İçin Yorumlar - 0: