Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Fırında Levrek Tarifi

Anasayfa » Et Yemekleri » Fırında Levrek Tarifi

Tarif Dipnot:

Balık yemekleri fırında ayrı bir lezzetli olur. Fırından yeni çıkmış, sebzeli, baharatlı ve dumanı tüten levrek resimli yemek tarifleri içinde gözdelerden biridir. Balık yemekleri hazırlaması çok pratik yemekler olduğu için fırında levrek pratik yemek tarifleri arasına da girer. Levrekler hazır temizlenmiş alınırsa kolay yemek tarifleri ile fırında lezzetli bir şekilde hazırlanabilir. Levrek evde de temizlenebilir. Balıklı ve sebzeli yemek tarifleri pratik, güzel ve hızlı sofralar kurmayı sağlar. Üstelik levrek çok sağlıklı bir gıdadır.

Fırında Levrek Malzemeleri :

Fırında Levrek Nasıl Yapılır

Levrekler balıkçıda temizletilebilir ama evde de temizlenebilir. Bunun için öncelikle balıkların pullarını ters yönde bıçağı dürtmek suretiyle temizleyin. Karın bölgesini yarın ve iç organları dışarı çıkarıldıktan sonra iyice yıkayıp süzün. Genelde levreğin başı bırakılır ama arzu edenler baş kısmını da atabilir. Levreğin ana kemiği kalsın. Biraz derin bir fırın tepsini boş yer kalmayacak şekilde yağlayın. Patatesleri çok ince bir şekilde dilimleyip yer yer bu yağın üzerine koyun. Levreklerin içlerini hafif tuzlayın. Soğanları eşit halkalar halinde dilimleyin. Domates ve limonu da dilimleyin. Domatesler en az 1 cm kalınlığında olsun. Levreklerin açık olan karın bölgesine soğan halkaları onun üzerine domates dilimlerini ve son olarak 1 limon dilimini yerleştirin. Levrekleri patateslerin üzerine iç malzemesi dökülmeyecek şekilde yerleştirin. Kalan domates, limon ve soğanları da tepsiye rastgele koyun. Maydanozların sap kısımlarını kesip atın. Maydanozları da tepsiye ekleyin. Tüm malzemenin üzerinden tuz ve pul biber gezdirin. 1/2 çay bardağı sıvı yağı özellikle balıkların üzerine gelecek şekilde dökün. Son olarak 1 çay bardağı suyu balıklara değmeden tepsinin tabanına dökün. Tepsiyi hava almayacak şekilde alüminyum folyo ile kaplayın. Tepsiyi fırının orta bölmesine yerleştirin 20-25 dakika 200 derecede pişirin sonra alüminyum folyoyu çıkarın 5 dakika daha sadece üstten pişirin.

SUNUM

Levrekleri dört ayrı servis tabağının ortasına yerleştirin. Bunu yaparken bir spatula kullanın. Tabağın boş kalan yanlarını pişen sebzeler ile doldurun. Arzuya göre tabağa turşu dilimleri ekleyin. Ayrıca yanına zeytinyağlı çoban salata çok yakışır. Levrek diğer balık yemekleri gibi sıcakken yenmelidir. Bu bakımdan hemen sofraya getirin. Afiyet olsun.

Fırında Levrek Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Fırında Levrek Tarifi İçin Yorumlar - 0:

Alican Demirbag

Alican Demirbag

Peynirli Çıtır Börek Tarifi

3 0 0 2367
EbruBilgehan Akcan

EbruBilgehan Akcan

Somon Beğendi Tarifi

0 0 0 438
çiğdem yüksel

çiğdem yüksel

Sıkıcık Çorbası Tarifi

0 0 0 415
tolga şefik

tolga şefik

Brownie Tarifi

0 0 0 499
Sevim Varişler

Sevim Varişler

Domates Çorbası Tarifi

0 0 0 446
OKTAY GÜLEK

OKTAY GÜLEK

Armutlu Kakaolu Kek Tarifi

0 0 0 447