Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Hamur Kızartma Tarifi

Anasayfa » Kahvaltılık Tarifler » Hamur Kızartma Tarifi

Tarif Dipnot:

Pratik kahvaltılar için hamur kızartması Bayram günlerinde kahvaltı sofrasında diğer kahvaltılıkların yanında her zaman görülen bir yiyecektir hamur kızartması. Herkes tarafından sevilen pratik yemek tarifleri sayesinde sofralarla buluşan bu yiyecek kolay yapılabilen bir yiyecek. Hem çocukların hem yetişkinlerin sevdiği bu lezzet kolay yemek tarifleri adımlarıyla sofraların vazgeçilmez lezzeti oluyor. Mayasız olarak fa yapılabilen yemek tarifleri bulunan hamur kızartmasının mayayla pişirilen şekli bir başka oluyor. Tabii ki bu yiyeceğin yapımında da bazı püf noktaları var. Öncelikle tam ölçüsüyle yapılması isabetli bir karar olacak. Sonraki adımsa, hamurun fazla yağ çektiğinin unutulmaması. Yağ iyice ısındıktan sonra hamurların kızartılması bir başka önemli nokta. Ayrıca hamurlar çevrilerek kızartılmalı. Altın sarısı rengini alıncaya kadar kızartılmalı ve bir yüzü kabuklaşmaya başladığında diğer yüzü çevrilmeli. Şimdi de hamur kızartması tarifine geçilebilir.

Hamur Kızartma Malzemeleri :

 • 600 gr.
  4 su bardağı
 • 450 ml.
  2 su bardağı
 • 6 gr.
  1 tatlı kaşığı
 • 1 tane
 • 10 gr.
  1 paket

Hamur Kızartma Nasıl Yapılır

Derin bir kaba un konulduktan sonra, üzerine bir paket maya eklenir ve karıştırılır.

Daha sonra üzerine tuz ve şeker ilave edilir. El yordamıyla yine karıştırıldıktan sonra malzemelerin üzerine su dökülerek yaklaşık 5 dakika yoğurulur. Tüm malzemeler güzelce birbiriyle bütünleşmeli.

Kullanılan derin kabın üzeri hafif ıslatılan kağıt havlu veya streçle kapatılarak hamur 1 saat dinlendirilir.

Dinlendirme süresi bittikten sonra kabın üzeri açılarak tekrar yoğurulur. Böylelikle hamurun gazı alınır.

Eller az miktarda yağlanarak hazırlanan hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar kopartılır ve elle dairesel hareketlerle düzgünleştirildikten sonra tezgah üzerinde yassılaştırılır.

Daha sonra ocağa konulan tavaya yarısını geçecek şekilde sıvı yağ konularak ısıtılır. Elle yassılaştırılan hamurlar ısınan yağın içerisine konulduktan sonra çevirilerek kızartılır.

Pişen hamurlar kağıt havlu serilen düz bir tabağa alınarak fazla yağın emilmesi sağlanır. Sıcak veya ılık şekilde servis edilebilir.

Hamur kızartma sunumu

Yedikçe daha fazla yenilen hamur kızartma geniş bir servis kasesine alınarak bu servis kasesinin ortasına yerleştirilen ufak bir kase içerisine konulan yoğurt ya da tercih edilen bir sosla sunulabilir. Bu şekliyle resimli yemek tarifleri arasında ağzı sulandıracak bir görüntü oluşturur. Eğer ki tabaklarda servis edilecekse düz servis tabağı kenarına minik reçelliklerin içerisine konulan sos ya da yoğurt ile tadı daha da arttırılabilir. Yanında ikram edilen sıcak bir bardak çay kimsenin hayır diyemediği bir alternatif olur.

Hamur Kızartma Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Hamur Kızartma Tarifi İçin Yorumlar - 0:

binnaz türkoğlu

binnaz türkoğlu

Patatesli Kuru Köfte Tarifi

0 0 0 379
Mustafa Asım Yaylakaşı

Mustafa Asım Yaylakaşı

Kağıtta Sebze Tarifi

0 0 0 411
Fadime Şensoy

Fadime Şensoy

Yoğurtlu Kabak Sarma Tarifi

0 0 0 496