Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

İftar Menüleri

Anasayfa » İftar Menüleri
elmas karaca

elmas karaca

İlk İftar Menüsü

0 0 0 896
gamze kılıvan

gamze kılıvan

İftar Menümüz

0 0 0 886
serap dundar gunduz

serap dundar gunduz

İftar Sofrası

1 1 0 903
Rabia Bezgin

Rabia Bezgin

Ramazan Menüsü

2 3 0 912
ismail Eryılmaz

ismail Eryılmaz

İftar Daveti Sofrası

1 1 0 1023
OKTAY GÜLEK

OKTAY GÜLEK

İftar Menüsü

1 1 0 895
Gülzade Yenici

Gülzade Yenici

İftar Menüsü

0 0 0 882

Dini vecibelerin yerine getirildiği, akrabaların arkadaşların büyük sofralarda toplandığı Ramazan ayının toplumumuzda yeri ayrıdır. Elbette hazırlanan sofralar, pişirilen yemekler de Ramazan ayında daha çok önemsenir. Ramazan ayının yaz ayına denk gelmesi sebebiyle, ramazan menüleri...

Devamını Göster

Dini vecibelerin yerine getirildiği, akrabaların arkadaşların büyük sofralarda toplandığı Ramazan ayının toplumumuzda yeri ayrıdır. Elbette hazırlanan sofralar, pişirilen yemekler de Ramazan ayında daha çok önemsenir. Ramazan ayının yaz ayına denk gelmesi sebebiyle, ramazan menüleri hazırlanırken biraz daha dikkat edilir. Duaların edildiği, aile bağlarının güçlendiği bu sofralar oldukça önemlidir. A' dan Z' ye her detayın düşünüldüğü bu sofralarda masa düzeninden menüye kadar her şey düşünülür. Kusursuz bir Ramazan sofrası sağlıklı ve şık olmalıdır.
 
Misafirlerine değişik iftar yemekleri hazırlamak isteyen ev sahipleri, iftar menüleri oluştururken zorlanırlar. Bunun sebebi ise alışılandan daha fazla kişiye, tam zamanında sıcak ve taze yemeğin hazırlanmak zorunda olunması. Bunun pratik yolu ise, zeytinyağlı yemekleri geceden yapmaktır.
 
Bekledikçe güzelleşen zeytinyağlı yemekler, iftar menüleri için de hafif bir seçenektir. Bununla birlikte salataları da önceden hazırlayabilirsiniz ancak bu durumda unutulmaması gereken konu, sos ve yağın salataya servis zamanında uygulanması gerektiğidir. Bir diğer püf noktası ise, pişirilir pişirilmez servis edilmesi gereken yemekleri önceden hazırlayıp sofra hazırlama esnasında kolayca pişirebilir ve ya kızartabilirsiniz.
 
İftar yemekleri lezzetli olması gerektiği kadar, sağlıklı da olmalıdır. Özellikle yaz aylarında artan sıvı kaybını tölere etmek için, özellikle çorba, iftar sofrasında muhakkak yerini almalıdır. Sağlıklı bir iftar sofrası için ızgara ya da haşlama yöntemiyle pişen et yemekleri tercih edilmelidir. Salata, cacık ya da yoğurt gibi hafif aperatifler de hem besleyici hem de doyurucu tercihlerdir. İftar menüleri tarifleri araştırıldığında zeytinyağlılara da muhakkak yer verildiği görülmektedir.
 
Ayrıca şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmeli ve meyvelere de muhakkak yer verilmelidir. Ramazan ayında daha çok tüketilen güllü tatlı, iftar sofralarına görsel olarak çok yakışırken, hafif olmasıyla da en çok tercih edilen tatlıdır. Zeytin ya da hurmayla iftar açmak kan şekerinin dengeli yükselmesini sağladığı için, Ramazan sofrası denince akla ilk gelen hurma ve zeytinleri de unutmamak gerekir.
 
Eğer bir tarifi ilk kez deneyecekseniz, resimli iftar menüleri hem sunum konusunda hem de keyifli yemek tarifleri öğrenmek adına oldukça faydalıdır. Ramazan sofralarında doğru yapılan düzenleme hem göze hoş gelir hem de daha kolay sunum yapılmasına olanak sağlar. Öncelikle yemeklerinizi tencere yerine borcam ya da çorba kâseleri gibi şık sunumlar kullanabilirsiniz. Bu şekilde farklı bir masaya koyabileceğiniz yemekleriniz ayrıca şık duracaktır.
 
Eğer büyük bir sofra kuruyorsanız, salata ve ya zeytinyağlı yemekleri iki farklı yere koymak misafirleriniz açısından da kolaylık sağlar. Hurma ya da zeytin sunumlarınızı ise küçük tabaklara kişiye özel şekilde hazırlayabilirsiniz. Sunum en güzel iftar menüleri için tamamlayıcı bir unsurken, masa örtüsü, yemek takımının seçimi, su bardaklarının yerleşimi de ramazan sofralarının göze de hitap etmesi için oldukça önemlidir. İnternetten kolayca ulaşılabilen resimli ramazan menüleri, bu konuda da size fikir verecektir.
 
Ramazan sofralarını günlük sofralardan ayıran en önemli unsur, gün boyu aç ve susuz kalan vücudu doğru şekilde doyurarak sağlıklı bir beslenme sağlamasıdır. Burada en önemli unsur yemek yemeye birden yüklenilmemesi gerektiğidir. Önce çorba içtikten sonra bir süre dinlenmek gerekir. Sonrasında ise hafif yiyecekler ile devam edilmeli ve mide çok yorulmamalı ve kan şekerini ani arttıran yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Devamını Gizle