Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Ispanaklı Börek Tarifi

Anasayfa » Börek Tarifleri » Ispanaklı Börek Tarifi

Tarif Dipnot:

Böreğin en leziz olduğu tariflerinden biri de ıspanaklı börektir. Lezzeti ve sunumu ile iştah açan ıspanaklı börek, taze ıspanak ve yufkanın enfes tadını sofralara getirmektedir. Kuzu ıspanak diye adlandırılan ıspanak ile yapılan börek daha lezzetli olmaktadır. Anne böreklerinden biri olduğu için misafirlere en çok ikram edilen böreklerden de biridir. Resimli yemek tarifleri içinde iştahı açan bu börek kolay yemek tarifleri arasında yer alarak ani gelen konulara hızlı bir şekilde yapılacak tariflerdendir.

Ispanaklı Börek Malzemeleri :

Ispanaklı Börek Nasıl Yapılır

Ispanaklı Börek Yapılışı

Ispanaklı börek pratik yemek tarifleri içerisinde yapması ve yemesi en keyifli böreklerden bir tanesidir. Ispanakların taze olması böreğin lezzetini arttıracaktır. Ispanaklar iyice temizlenir ve bol su ile yıkanır. Tüm toprağının temizlenmesi gerekir. Bol su ile yıkanan ıspanak daha sonra yemeklik olacak şekilde parmak kalınlığında doğranır.

Soğan küp küp doğranarak ocağa alınır. Bir miktar sıvı yağ ile kavrulur. Üzerine yıkanmış ıspanak eklenir. Bir kaç dakika kavrulduktan sonra salça, tuz, karabiber ve pul biber ilave edilir. Biraz daha kavrulduktan sonra ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Ispanaklar azda olsa diri kalması gerekmektedir

Yumurta, süt ve sıvı yağ bir kap içerisinde karıştırılır. Yufkalar ortadan ikiye bölünür. Alınan yarım yufka içerisine sütlü karışım sürülür. Ardından hazırlanan iç harç yufkanın bir ucundan üzerine koyulur. Yufkanın kenar kısmından rulo şeklinde yapılır. Rulo olan yufka yuvarlanarak yağlı fırın tepsisine dizilir. Tüm yufkalara aynı işlem uygulanır.

Fırın tepsisine dizilmiş olan yufkaların üzerine kalan sütlü karışım gezdirilir. 180 derece önceden ısıtılmış fırında böreğin üzeri kızarana kadar pişirilir. Fırından çıkarıldıktan sonra üzerine su serpip biraz dinlendirdikten sonra servis edilir.

 Ispanaklı Börek Sunumu

 Börek çeşitleri arasında en çok tercih edilen böreklerden biri olan ıspanaklı börek farklı iç harç kullanılarak da servis edilebilir. Yemek tarifleri arasında pratik olduğundan çok çabuk hazırlanarak servise hazır hale getirilir. Börek yanında soğuk ya da sıcak içecek ikram edilebilir.

Bazı tariflerde ıspanaklı börek boşnak böreği gibi de yapılabilmektedir. Üzerine sarımsaklı yoğurt gezdirilerek sunum yapılabilmektedir. Ispanaklı börek tadı ve leziz görüntüsü ile iştah açıcı olduğundan çocuklar tarafından da sevilmektedir. Uzun süre tazeliğini koruyan bu börek daha sonra mikro dalga fırında ısıtılarak servis edilebilir.

Ispanaklı Börek Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Ispanaklı Börek Tarifi İçin Yorumlar - 0: