Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

İtalyan Usulu Tramisu Tarifi

Anasayfa » Tatlı Tarifleri » İtalyan Usulu Tramisu Tarifi

Tarif Dipnot:

Bir İtalyan Tatlısı: Tramisu Çok hafif ve bir o kadar da lezzetli olan tiramisu, bir İtalyan tatlısıdır. Orijinal İtalyan usulü tiramisu, Mascarpone peyniri ve Savoyer denilen kedidili bisküvi kullanılarak yapılır. Tiramisunun ana malzemesini, Mascarpone peyniri oluşturur. Resimli yemek tarifleri arasında da yer alan bu tatlı, lezzeti kadar görüntüsüyle de göz doldurur.

İtalyan Usulu Tramisu Malzemeleri :

İtalyan Usulu Tramisu Nasıl Yapılır

Pratik yemek tarifleri arasında, İtalyan usulü tiramisu tarifi de oldukça kolaydır. Bunun için; 3 Fincan kadar filtre kahve hazırlayıp, soğuması için oda ısısında bir kenarda bekletin. Yumurtaların sarısını ve beyazını, birbirlerine karıştırmadan dikkatlice ayırın. Yumurta beyazlarını bir kabın içine koyun ve tuzu ilave ederek, bir çırpıcı yardımıyla iyice karıştırın. Bir başka kabın içine yumurta sarılarını koyun ve şekeri ilave ederek, bir çırpıcı yardımıyla iyice çırpın.

Yumurta sarılarının içine, mascarpone peynirini ve vanilyayı ilave edin ve çırpıcı ile karıştırın. Yumurta sarılarının içine, çırpmış olduğunuz yumurta beyazlarını ekleyin ve bir kaşık yardımıyla karıştırın. Hazırlamış olduğunuz yumurtalı karışımı, soğuması ve dinlenmesi için buzdolabına koyun ve yarım saat kadar burada bekletin.

Daha önceden hazırlamış olduğunuz filtre kahveyi, geniş bir kabın içine alın. Kedidili bisküvilerini, önlü ve arkalı olarak, kahveye batırın ve tek tek kare bir borcamın içine dizin. Kedidili bisküvilerinin, ne çok kuru ne de çok ıslak olması gerekir. Kedidili bisküvilerini, eğer kahvenin içinde çok bekletirseniz, dağılmasına sebep olursunuz. En ideali ise, 1-2 saniye bekletmek olacaktır.

Bir kat kedidili bisküvisi ile kapladığınız borcamın içine, buzdolabında beklettiğiniz karışımı bir spatulayla sürerek, tüm kedidili bisküvilerini kaplayın. Geriye kalan kedidili bisküvilerini, daha önce yaptığınız gibi tek tek kremanın üzerine yerleştirerek, dikkatli bir şekilde, kaydırmadan dizin. Kolay yemek tarifleri tatlılarında olduğu gibi, tiramisunun iyice kıvam alması için; Borcamın üzerini, bir streçle ya da alüminyum folyoyla kapatın ve buzdolabında 8-10 saat kadar katılaşması için bekletin.

Sunum:

Yemek tarifleri içinde bulunan tüm tatlılarda olduğu gibi, İtalyan usulü tiramisunun sunumu da oldukça önemlidir. Düzgün bir şekilde keserek dilimlediğiniz tramisunun üzerine, bir çay süzgeci yardımıyla elenmiş kakao serperek, sunum yapabilirsiniz. İtalyan usulü Tramisunun yanında, filtre kahve ikram edebilirsiniz.

İtalyan Usulu Tramisu Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


İtalyan Usulu Tramisu Tarifi İçin Yorumlar - 0:

serap dundar gunduz

serap dundar gunduz

İrmik Helvası Tarifi

0 0 0 604
Eslihan Şıktaş

Eslihan Şıktaş

Ispanaklı Börek Tarifi

0 0 0 199
Havva Akdeniz

Havva Akdeniz

Eti Puf Pasta Tarifi

0 1 0 790
Zeynep Bulut

Zeynep Bulut

Ayva Tatlısı Tarifi

1 0 0 718
Mustafa Asım Yaylakaşı

Mustafa Asım Yaylakaşı

Pişi Tarifi

1 0 0 642
eylul kara

eylul kara

Sade Muhallebi Tarifi

0 0 0 238