Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri beslenmedir. Beslenme kavramı zaman içerisinde gelişerek bu günkü şeklini almıştır. İlk insanların avladıkları av hayvanlarının etini çiğ olarak yemekteydi. Ateşin bulunuşu ile yiyecekleri pişime kavramı gelişti. Daha sonra bu beslenme anlayışı çağlar boyu...

Devamını Göster

İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri beslenmedir. Beslenme kavramı zaman içerisinde gelişerek bu günkü şeklini almıştır. İlk insanların avladıkları av hayvanlarının etini çiğ olarak yemekteydi. Ateşin bulunuşu ile yiyecekleri pişime kavramı gelişti. Daha sonra bu beslenme anlayışı çağlar boyu gelişerek öğünler halinde beslenmeye dönüştü. Günümüzde ise üç öğün uygulanmaktadır. Modern zaman diliminde gelişen diyetler ara öğün kavramını getirmiş olsa da temel olarak günde üç öğün yemek yenir. Kahvaltı bunlardan ilki olup en güçlü olarak alınabilecek öğündür. Öyle ki kilo alınmasına en çok sebebiyet veren akşam yemeklerinin hafif yenmesini teşvik etmek için şu söz söylenmiştir; Sabah kahvaltılarını zengin bir kral, öğlen yemeklerini hali vakti yerinde bir prens, akşam yemeklerini de fakir biri gibi yemelisin. Bu yaklaşımdan da anlaşılacağı gibi güçlü yapılabilecek bir sabah kahvaltısı yapmak insan sağlığı açısından riskli olmamaktadır. Tabi aşırıya kaçmamak şartıyla. Bu bakımdan kahvaltı menüleri önemlidir.
 
Kahvaltı
 
Genel olarak kahvaltı menüsü incelendiğinde, tere yağ, peynir, bal, zeytin gibi temel kahvaltı besinleri göze çarpar. Kahvaltı menüleri nelerdir diye bir bakacak olduğumuzda serpme kahvaltı, açık büfe kahvaltı veya belirlenmiş özel menüler göze çarpar. Açık büfe kahvaltı konseptinde temel besinler olan peynir, yağ, zeytin gibi temel gıdalardan tutun da şarküteri grubu, hamur işlerine kadar hepsi sınırsız ve açıktır. Bu seçenekte insanın yeme kapasitesi sınırsız olarak düşünülmektedir. Dileyen dilediği kadar alabilmektedir. Serpme kahvaltılar insanın belli bir miktar yiyebileceği düşünülerek tasarlanmış öğünler olup içerikleri en az açık büfe kahvaltılar kadar zengindir.
 
Miktarlar belirli olmakla birlikte seçenekler açık büfe kahvaltıyı aratmamaktadır. Bu seçenekte bol çeşidin arasında reçeller, farklı tipte ballar, kaymak ve daha pek çok lezzet yer almaktadır. Tabi tüm bu lezzetlerden tat alırken aldığımız besinlerin sağlığı açısından doğal olmasına dikkat etmeliyiz. Tereyağı ve bal doğal olmalıdır. Aksi takdirde keyifli sandığımız öğünler ileriki zamanlarda bir beslenme felaketine de dönüşebilir. Özel menüler de işin kompetanları tarafından belirlenir. Bunlar çoğu zaman ağır olmayan fakat doyurucu menülerdir. Bu menülerin içerisinde unutulmayan lezzetlerden biri yumurtadır. Yumurta genelde hafif olması için haşlama olarak tercih edilir. Lezzete lezzet katmak ve besin değerini artırmak için dilimlenen haşlanmış yumurtanın üzerine zeytinyağı ve limon serpilir. Bu menüler keyifli yemek tarifleri, sitesinden en güzel kahvaltı menüleridir. Sağlıklı olmakla beraber doyurucu ve lezzetlidir.
 
Sağlıklı ve hafif
 
Kahvaltı öğünlerini hafifleştirmek isteyenler bu menülerin diyet olarak hazırlanan versiyonlarını tercih etmektedirler. Burada diyet olan tahıllı ürünler menüye dâhil olabilmektedir. Bunlar sağlık açısından ihtiyaç duyulan menü tiplerdir. Bunlar en sağlıklı versiyonu olsa da diyet konusunda rijit davranması gereken insanların tercih ettiği tiplerdir. Sağlık açısından yeşilliği tercih edenler için de bunları içeren menüler de mevcuttur. Maydanoz, marul ve diğer yeşillikler de kahvaltı menüsünün bir parçası olabilir. Bu öğünler daha önce anlatılanlara göre daha sağlıklı ve hafif olmaktadır. Türk insanı genelde yapı olarak yemeği sever.
     
Haliyle kahvaltıları da hele açık büfe yapıyorsa tabağını alabildiğine doldurur. Avrupalı da bunun tam tersi olarak tabağını hafif ve sağlıklı seçenekler doldurur. Netice itibariyle her ne kadar kahvaltı rahat ve bol yenebilen bir ürün de olsa sağlıklı olan yiyecekleri yerken diğerlerini de damak zevki için ölçüyü kaçırmadan yemek yapılacak en doğru harekettir. Her şeyi sağlık için yaptığımızı düşünürsek beslenme de bu çerçevede yapılmalı. Ağır tatların, yağlı yiyeceklerin, hamur işlerinin ne kadar lezzetli olursa olsun abartılarak yendiğinde vücudun düşmanı olacağı unutulmamalıdır.

Devamını Gizle