Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Kolay Profiterol Tarifi

Anasayfa » Sütlü Tatlılar » Kolay Profiterol Tarifi

Tarif Dipnot:

Çok sevilen ancak yapımı zahmetli görünen profiterol, yemek tarifleri sitelerinde en çok tıklanan tatlılardandır. Zahmetli tatlılardan gözü korkup kolay yemek tarifleri denemek isteyenler için kolay profiterol tarifi hazırladık. Sitemizde pratik tatlılar kadar pratik yemek tarifleri için de arama yapabilirsiniz. Ayrıca evde kolayca profiterol yapmak isteyenler resimli yemek tarifleri başlığından da faydalanabilir.

Kolay Profiterol Malzemeleri :

Kolay Profiterol Nasıl Yapılır

Bir tencerenin içine 1 çay bardağı süt, 100 gram margarin ve şeker konarak ocağın üstüne yerleştirilir. Ilıyan süt sayesinde şeker ve margarin erir. Bu esnada 1 çay bardağı un yavaş yavaş ilave edilir. Bir taraftan da çırpıcı ile karıştırılır. Homojen bir hale geldiğinde ocaktan alınıp soğuması için beklenir. İyice soğuduğunda 2 adet yumurta içine kırılır ve çırpıcı yardımıyla iyice köpürene değin çırpılır. Yumurtaları teker teker kırdığınızda daha iyi sonuç alabilirsiniz. Profiterol hamuru hazırdır artık.

1.5 çay bardağı soğuk süt ile bir paket krem şanti mikser yardımıyla iyice çırpılır ve kıvam alıp donması için buzdolabına konur.

Fırın 180 dereceye ayarlanır. Fırın tepsisine yağlı kâğıt serilir. Hemen ardından bir tatlı kaşığı ile bilyeden büyük hamur parçaları alınıp tepsiye konur. Aralıklı yerleştirmeye dikkat edilmelidir. Çünkü küçük hamurlar kabaracaktır. Kolay dizmek için iki kaşık kullanmak biriyle hamuru alıp diğeriyle tepsiye dizmek mümkündür. Yaklaşık 35-40 dakika pişen hamurlar içleri doldurulmak üzere soğutulur.

Profiterolün çikolata sosu için 2 su bardağı soğuk süt ile hazır çikolata sosu bir tencerede pişirilir. Pişme sırasında el çırpıcısı ile sürekli sos karıştırılır. Kaynamaya başlayınca altı kapatılıp bir kenarda ılıması için bekletilir.

Fırından soğuması için çıkarılan profiterollerin iyice soğumuş olması çok önemlidir. Her profiterolün bıçak yardımıyla karnı çizilir ve bir tatlı kaşığı soğumuş krem şanti içine konur. Tüm profiteroller bu şekilde yapıldıktan sonra servis tabağına dizilir. Ayrıca krem şanti yerine istediğiniz başka bir kremayı da koyabilirsiniz.

SUNUM

İçlerine krem şanti konan profiteroller servis tabağına alındığında üzerine çikolata sosu dökülür. Püf nokta servise sunmadan hemen önce bu sosun dökülmesi gerekmektedir. Önce dökülürse hamur yumuşar ve kıtırlığı kaybolur. Bu profiterolü da lezzetsiz bir tatlı yapar. Çikolata sosunu ılık ya da soğuk dökebilirsiniz.

Kolay Profiterol Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Kolay Profiterol Tarifi İçin Yorumlar - 0:

Suna Satılmış

Suna Satılmış

Piti Kebabı Tarifi

0 0 0 569
OKTAY GÜLEK

OKTAY GÜLEK

Havuçlu Tart Tarifi

0 0 0 529
Gül Nazikoglu

Gül Nazikoglu

Arap Kebabı Tarifi

0 0 0 631