Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Meze Tarifleri

Anasayfa » Meze Tarifleri
Fatma Tazeli

Fatma Tazeli

Etli Ekmek Üstü Tarifi

0 0 0 525
şahin parlak

şahin parlak

Tahinli Piyaz Tarifi

0 0 0 407
Elif Pehlivan

Elif Pehlivan

Bütün Sandviç Tarifi

0 0 0 378
şahin parlak

şahin parlak

Karabuğday Kısırı Tarifi

0 0 0 381
Talha Kahveci

Talha Kahveci

Mercimekli Kısır Tarifi

0 0 0 295
Ebru zehra koç

Ebru zehra koç

Turşu Kızartması Tarifi

0 0 0 222
Fikret ERTUĞRUL

Fikret ERTUĞRUL

Şirince Mezesi Tarifi

0 0 0 646
hülya torun

hülya torun

Haydari Tarifi

0 0 0 642
Havva Akdeniz

Havva Akdeniz

Peynir Sos Tarifi

0 0 0 1082
Selin Altunisik

Selin Altunisik

Ispanaklı Meze Tarifi

0 0 0 751
Behice Nur Büyükkörükcü

Behice Nur Büyükkörükcü

Tahinli Nohut Piyazı Tarifi

0 0 0 1448
Talha Kahveci

Talha Kahveci

Yer Fıstığı Sosu Tarifi

0 0 0 869
Ebru Tunç

Ebru Tunç

Patlıcan Mezesi Tarifi

0 0 0 622
Coşkun Sivil

Coşkun Sivil

Açık Tost Tarifi

0 0 0 1604
Cumali Coban

Cumali Coban

Sürpriz Patatesler Tarifi

0 0 0 1684
Duygu Parlar

Duygu Parlar

Kısır Tarifi

0 0 0 584
Samira Kazikoglu

Samira Kazikoglu

Avokadolu Kıtır Ekmek Tarifi

0 0 0 1148
havvana çeliksoy

havvana çeliksoy

Acılı Ezme Tarifi

1 0 0 1743
SAADET PEHLİVAN

SAADET PEHLİVAN

Barbekü Sos Tarifi

0 0 0 607
Zahide Akar

Zahide Akar

Tarator Sos Tarifi

0 0 0 628
Gonca Gündoğdu

Gonca Gündoğdu

Kışlık Domates Sosu Tarifi

1 0 0 599
Elif Pehlivan

Elif Pehlivan

Mantar Sosu Tarifi

0 0 0 566

Mezeler alkollü içkilerle birlikte alınan hafif öğünlerdir. Mezeler alınırken rastgele bir seçim yapılarak alınmaz. Her içkinin türüne has mezeler mevcuttur. Örneğin bir şarabın yanında alınan aperatif ile rakının yanında alınan meze farklıdır. Özellikle bir Türk klasiği olan rakı için Çeşitli ...

Devamını Göster

Mezeler alkollü içkilerle birlikte alınan hafif öğünlerdir. Mezeler alınırken rastgele bir seçim yapılarak alınmaz. Her içkinin türüne has mezeler mevcuttur. Örneğin bir şarabın yanında alınan aperatif ile rakının yanında alınan meze farklıdır. Özellikle bir Türk klasiği olan rakı için Çeşitli meze tarifleri mevcuttur.
 
Rakı diğer pek çok içkiye nazaran mideyi daha az yıpratan bir alkol türüdür. Ancak mideyi destekleyecek meze türleri ile bu mümkün olabilmektedir. Mesela rakı yanında bol yoğurt alınmalıdır. Bu çerçevede rakı için pek çok meze tarifi mevcuttur. İnternet üzerinde bir gezinti yapıldığında pek çok resimli meze tarifleri olduğu göze çarpar. Meze nasıl yapılır - keyifli yemek tarifleri ile incelenebilir.
 
Ayaküstü hızlı bir şekilde alınan alkoldense mezeli olarak tüketilen içkiler sağlık ve keyifli bir içim açısından tercih edilir. Viski için tercih edilen genelde kuruyemiş, meyve bazen de kaliteli bir çikolata olmaktadır. Şarap için ise kaliteli türden bir peynir tercih edilmektedir. Bira ise şaraba benzer olarak kuruyemiş ile alınsa da bazen bol ketçaplı bir patates kızartması da tercih görmektedir. Alkollü içkilerin şahı olarak bilinen rakı için ise zengin ve bol seçenekli bir meze ordusu bu şahı yalnız bırakmaz. Tercih edilen mezelerin başında zeytinyağlılar gelir. Hafif ve sağlıklı olması sebebiyle çok tercih görür. Tabi bu arada rakının sağ kolu olarak bilinen yoğurt masanın başköşesinde yer alarak liderliği kimseye kaptırmaz.
 
Kalamar ve karides gibi deniz ürünleri kızartma olduğu için ağır kalabilir. Bu durumda onlardan biraz daha hafif olan midye dolma gibi daha hafif yiyecekler tercih edilebilir. Mide problemi olmayanlar acılı yiyecekler de tercih edilenler arasında yer almaktadır. Tuzlu balık bir tür olarak bu konuda tercih görmüştür. Aslında et ve balık türleri burada ana öğün olarak geçse de her iki türün de bazı versiyonları veya türevleri aslında soğuk meze olarak görür. Örneğin füme et ya da konserve şeklinde yapılmış balıklar bunlara birer örnektir. Bunların yanı sıra bir de biraz daha zahmetli olarak yapılan mezeler vardır ki bunlar aslında güzel birer ana yemek olarak da değerlendirilebilir.
 
Patates başta kızartması olmak üzere popüler bir yemektir. Her ne kadar bira ile güzel gittiği düşünülse de rakı ile güzel gider. Kabak ve patlıcan gibi sebzelerin oluşturduğu mezeler de hem sağlıklı hem de hafif olarak kabul görmektedir. Kabak kalye de bunlardan biridir. Bir de kabak ile yapılan mezeler arasında peynir başta olmak üzere başka bileşenlerle harmanlanıp fırına verilen bir türü vardır ki bu da keyif tutkunları tarafından kabul görmüş bir lezzettir.
 
Peynir de hem rakının hem de şarabın yanında alındığı için unutulmaması gereken bir lezzettir. Rakı ile tercih edilen genel de tuzlu olan türleri olsa da aslında sağlık açısından bundan kaçınılmalıdır. Tuzu aşırıya kaçmayan beyaz peynir türleri de rağbet görmektedir. Bir de rakının kadim dostu olup da üçlüyü tamamlayan kavun vardır ki bu meyve keyifli bir içim için kesinlikle olgun olmalı ve özel seçilmiş olmalıdır. Rakıya aslında başka meyveler hatta meyve salatası da eşlik edebilir.
 
Adı üstünde alkol bu, nesi sağlıklı olabilir diye düşünülebilir. Alkolün insan sağlığı için bir tehlike oluşturduğu muhakkak. Ancak az bir miktarda, kararında alınan kırmızı şarabın kalp sağlığı açısından faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak miktarsal olarak aşırıya kaçıldığında durum tabii ki değişecektir. Rakı da ise alkolün zararını minimize etmek ve mideyi korumak için mutlaka bol yoğurt veya cacık alınmalıdır. Bütün alkol türlerinde başlangıçta damarları genişlettiği için vücuda verdiği bir rahatlık söz konusudur. Ancak alkolün miktarı ve alınma periyodu aşırıya kaçtığı vakit bu durum yerini bir bağımlılığa bırakacaktır. Bu da kötü bir sona doğru gitmek anlamına gelmektedir. Kararında ve keyifli bir alkol tüketimi yapılması dileği ile.

Devamını Gizle