Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Muska Böreği Tarifi

Anasayfa » Börek Tarifleri » Muska Böreği Tarifi

Tarif Dipnot:

Muska böreği yapması pratik ve lezzet bakımından oldukça muhteşem bir börektir. Anadolu' dan sofraya gelen muska böreği misafir ikramlarında tercih edilecek yemeklerdendir. Yemek tarifleri içinde börek yapımının en kolay böreklerinden biridir. Üzeri açı böreklerde dökülme çok fazla olacağından muska böreği yerken kolay olacaktır. Bu eşsiz lezzet istediğiniz harç ile kullanılarak konuklara lezzetli ikramlar yapılabilir.

Muska Böreği Malzemeleri :

Muska Böreği Nasıl Yapılır

Kolay yemek tarifleri için börek tarifi arayanlara en uygun börek çeşitlerinden biri olan muska böreğinin öncelikle içi hazırlanır. İsteğe göre iç harç hazırlanarak yapımına geçilebilir. Dileyen kıymalı, sucuklu ya da patatesli olarak yapabilir.

Peynir derin bir kapta parçalanır. İçerisine maydanoz ince ince kıyılarak eklenir ve karıştırılır. Dileyen baharat eklemesi yapabilir. Karabiber ya da pul biber eklenerek tatlandırılabilir. Karıştırılan maydanoz ve peynir bir köşeye alınır.

Ayrı bir kapta süt, yoğurt ve yağ karıştırılır. İyice karışan malzemeler börek içinde de dışında kullanılacaktır. Bu karışım içerisine yumurtalar eklenir ve çırpma işlemine devam edilir.

Yufkayı tezgaha serip üzerine hazırlanılan karışım sürülür. İkinci yufkada aynı şekilde ilk yufkanın üzerine koyularak hazırlanan sos sürülür ve ikiye bölünür.

İkiye bölünmüş olan yufkalar daha sonra şerit halinde bıçak yardımı ile kesilir. Fazla kalın olmaması gerekir. Şerit halinde kesilen yufkanın uç kısmına peynir maydanoz karışımı koyulur. Yufkayı sararken muska şekli verilerek sarım işlemi yapılır.

Yağlanmış fırın tepsisi üzerine hazırlanan börekler koyulur ve böreklerin üzerine kalan sos yedirilir. 180 derece önceden ısıtılmış fırında 30 dakika pişirilir. İsteğe bağlı olarak böreklerin üzerine çörek otu serpilebilir. Pişen börekler sıcak şekilde ikram edilebilir.

 Muska Böreği Sunumu

Pratik yemek tarifleri arasında yer alan muska böreği fırının dışında ayrıca kızartılarak da ikram edilebilir. Börekleri kızarttıktan sonra yoğurt ile süsleyerek servise hazır hale getirilebilir. Muska böreği içerisine kullanılan harç tamamen isteğe bağlı olduğu için akşam yemeği menüsü olarak tercih edilebilir.

Muska böreği resimli yemek tarifleri ile ilgili görsellerde muska şeklinde olduğu için adını şeklinden almıştır. Çay ikramlarında sunulacağı gibi kahvaltı gibi organizasyonlarda da farklı bir lezzet olarak sofralarda yerini almıştır. İkram ederken küçük domatesler ve ince doğranmış salatalıklar börek tabağını süsleyebilir. Ayrıca mantı şeklinde sunum yapılarak farklı lezzetlerde oluşturulabilir.

Muska Böreği Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Muska Böreği Tarifi İçin Yorumlar - 0: