Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

İnsanoğlu yaratıldığı günden beri, en temel ihtiyacı yemektir. Yemek yemeden yaşayamayız. Mutfaklar, İnsan ile beraber dünyaya gelmiştir. Barındığı bir köşeyi insanoğlu, mutlaka mutfağa çevirmiştir. Mutfakta yemek pişirirken veya temizlik yaparken birçok zorlukla karşılaşırız. İnsanların...

Devamını Göster

İnsanoğlu yaratıldığı günden beri, en temel ihtiyacı yemektir. Yemek yemeden yaşayamayız. Mutfaklar, İnsan ile beraber dünyaya gelmiştir. Barındığı bir köşeyi insanoğlu, mutlaka mutfağa çevirmiştir. Mutfakta yemek pişirirken veya temizlik yaparken birçok zorlukla karşılaşırız. İnsanların tecrübeleriyle biriken, pratik bilgiler, hayatımıza kolaylık katmaktadır.
 
Yumurtasız Mutfak Olmaz:
 
Günlük hayatımızdaki işler için kullandığımız pratik bilgiler mutfak hayatımızı da kolaylaştırmaktadır. Mesela yumurtanın sarısıyla, beyazını rahat rahat ayıramayız. Ancak boş bir kola veya su şişesiyle anında yumurtanın sarısını ayırabilir. Şişenin içine yumurta sarını vakumladığınız zaman, anında ayrılacaktır.
 
Yine yumurta ile ilgili bir mesele olan 'yumurta kabuklarının yemeğe düşme meselesi' de pratik bir çözümü vardır. Elinizi ıslattığınızda rahatlıkla yumurta kabuğunu alabilirsiniz. Yumurtanın bayat mı, yoksa taze mi olduğunu anlamak için, yumurtayı suya atarsınız. Eğer yüzeyde kalırsa bayat, dibe çökerse tazedir. Yumurtanın kabuğunu rahat soymak için, kaynatmadan önce iğne ile delin.
 
Fırın Ve Mikro Dalga:
 
Mikrodalga fırında pişirdiğiniz yemekler kurumu, o halde mikrodalga fırına yemeğinizi attığınızda yanına bir bardak su koyun. Böylece yemekleriniz kuru olmaz. Yine ızgara balık yapmak istiyorsunuz, ama balıklar ızgaraya yapışıyor. Yapacağınız şey, ızgaraya limon dilimlerini serin ve üzerinde balık ızgara yapın. Böylece yapışma olayı gerçekleşmeyecektir.
 
Tencereyi ocakta unuttunuz. Eyvah! Taşacak! Diye feryat etmenize gerek yok. Hemen bir adet büyük servis kaşıklarından birini alıp, tencere kapağını kaldırıp üzerine koyun. Kaşık tencereye girmemeli, tencereyi iki eşit parçaya bölecek şekilde üzerine koyun. Taşma gerçekleşmeyecektir. Yeni tavayı sirkeyle kaynatırsanız, yemekler tavaya yapışmaz.
 
Diğer Pratik Bilgiler:
 
Şimdi mutfakta pratik bilgiler kategorisinde, yiyeceklerle ilgili kısma bir bakalım. İnsanların yemek yaparken pratik bilgiler ile yemek yapması daha kolaydır. Muzun çabuk çürümesini istemiyorsak, sapını bir naylon parçasıyla sarmamız yeterli olacaktır. Ekmeği tersten kesilmesi, ekmeğin parçalanmasını engeller. Onlarca çeri domatesi bir anda kesmek için, iki tabak kapağı arasına çerileri yerleştirin ve bıçakla kesin.
 
Çileklerin yeşil sapları biraz inatçıdır. Bu yeşil sapları çıkarmak için, başına bir pipet sokun ve yeşil olan diğer başından çıkarın, çilek yemeğe hazır. Karpuzun diliminin kenarlarını kesersek, yerken dökülmez. Tadı kaçan salçanın içine havuç rendeleyin. Soğan sarımsak keserken, elimizin temiz kokması için, elimi suya batırıp çıkararak kesmeliyiz.
 
Yine kese kâğıdına sarılı soğan hemen kokmaz. Kek kalıbına bir adet alüminyum sererseniz, kek kalıbından bir hamlede çıkar. Tuz ve limontuzu sürülmüş mantar daha lezzetli olur. Leziz bir tavuk yemek için, baharatı içine ve dışına sürün. Yeni alınan peyniri rahat rendelemek için, 15 dakika buzlukta bekletin. Yumuşayan bir bisküviyi yeniden kıtır kıtır hale getirmek için, fırına sürmeniz yeterlidir.
 
Omletlerimizin daha kabarık olması için, bir çorba kaşığı suya bir çay kaşığı mısır unu karıştırın ve omlete atın, işte kabarık bir omlet... Bir elmayı, bir çuval patatese atarsanız, patatesi filizlenmeye ve buruşmaya karşı korur. Defneyaprağı unların böceklenmesini önler, bir tutam unun içine atmanız yeterlidir. Pişen yağınızı ikinci sefer kullanabilir miyim? Diye bir sorunla karşılaşırsanız, yağı kaynatıp içine ekmek atın, eğer ekmekte kara lekeler oluşursa, kullanamazsınız.
 
Hafızalardaki pratik bilgiler mutfak sırları olmaktan çıktı. İnternet olayı, pratik bilgiler konusunda insanımızı bilgilendirmektedir. İnsanların Keyifli yemek Tarifleri En Güzel Pratik Bilgiler Mutfak alışkanlıkları değişmektedir.

Devamını Gizle