Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Mutfak Müdavimlerine Minik Hatırlatmalar

Anasayfa » Mutfak için Pratik Bilgiler » Mutfak Müdavimlerine Minik Hatırlatmalar

1.    Böreklerinizi hazırlayıp tepsiye dizdikten sonra fırına vermeden üzerine yoğurt sürürseniz börekleriniz çok güzel kızaracaktır.
2.    Tavuk suyunuzun israf olmasını istemiyorsanız buz kalıplarında dondurun ve yemek yapmak istediğinizde bu donmuş kalıplardan istediğiniz miktarda yemeğinize ilave edin.
3.    Kekiniz pişerken ilk 20 dakika fırının kapağını kesinlikle açmayın. Bu sayede kekiniz daha çok kabaracaktır.
4.    Kekiniz piştikten sonra üzerinde göçükler varsa kremayla bu kusurları güzelce gizleyebilirsiniz.
5.    Reçeliniz pişerken içine minik bir parça tereyağı koymak reçelinizin küflenmesini önleyecektir.
6.    Reçelinizde kullandığınız meyvelerin fazla olgunlaşmamış olmasına özen gösterin. Bu sayede reçeliniz marmelat kıvamında olmaz.
7.    Küf tutmuş turşunun üzerindeki küf tabakasını güzelce temizledikten sonra turşunun üst kısmına az miktarda zeytinyağı ekleyin. Artık turşunuz küflenmeyecek.
8.    Ellerinize sinmiş soğan kokusundan kurtulmak için ellerinizi haşlanmış patates ile 5 dakika kadar ovuşturun.
9.    Çaydanlığınızı uzun süre kullanmayacaksanız saklamadan önce içine bir adet küp şeker koyun. Bu şeker kötü koku oluşmasını engelleyecektir.
10.    Karnabaharın haşlama suyuna süt koymak daha önce bahsettiğim gibi kötü kokmasını engelleyeceği gibi karnabaharın beyaz görünmesini de sağlayacaktır.
11.    Lahana turşusunu kereviz pişirirken tencereye eklerseniz kerevizin kötü kokmasını engellersiniz.
12.    Lahana pişirirken oluşan kötü kokuyu önlemek için temiz bir beze beyaz ekmek içi koyup lahana tenceresine koyun. Lahanalar piştikten sonra bezle beraber ekmekleri kolayca çöpe atabilirsiniz.
13.    Ellerinizde oluşan sarımsak kokusunu önlemek için elinize bir miktar tuz alıp biraz nemlendirerek güzelce ovalayın ve sonrasında iyice sabunlayın. Kokudan kurtulacaksınız.
14.    Soğanla bir işlem yapmadan önce ellerinize biraz sirke sürerseniz soğan kokusu ellerinize bulaşmaz.
15.    Balık kokusunu çatal, bıçak ve tabaklardan çıkartmak için bulaşık suyuna kuru kahve koyup biraz bekletin. Daha sonra bol suyla yıkayın.

 

Sende Fotoğraflarını Ekle

Mutfak Müdavimlerine Minik Hatırlatmalar İçin Yorumlar - 0: