Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

İnsanların evlerinde, günlük yemek işlerini yaptığı bölüme mutfak denir. Çok çeşitli mutfaklar vardır. İş yerlerinin mutfakları daha çok yemek çıkarabilmektedir. Fırın, ocak, buzdolabı ve dolaplar, mutfakların tipik eşyalarıdır. İşte bu hayatımızın önemli mekânını yani mutfakla ile ilgili gizli...

Devamını Göster

İnsanların evlerinde, günlük yemek işlerini yaptığı bölüme mutfak denir. Çok çeşitli mutfaklar vardır. İş yerlerinin mutfakları daha çok yemek çıkarabilmektedir. Fırın, ocak, buzdolabı ve dolaplar, mutfakların tipik eşyalarıdır. İşte bu hayatımızın önemli mekânını yani mutfakla ile ilgili gizli sırlar, hayatımızı kolaylaştıracaktır. Ev hanımlarına mutfak ile ilgili merak edilen sorular kategorisinde, yardımcı olmaya çalışalım.
 
MUTFAK İÇİN PRATİK ÖNERİLER
 
Hayatımızı kolaylaştıran mutfak önerileri şu şekildedir: Maydanozu kızartmanın içine atarsanız, çıkan kokunun mutfağa yayılmasını önlersiniz. Fırında patatesi kolay pişirmek için, ilk adımda haşlayın, sonra bıçakla delin ve fırına sürün çarçabuk pişecekti. Pişen yağınızı ikinci seferde kullanabilir olup olmadığını test etmek için, yağı kızarttıktan sonra içine ekmek atın. Eğer ekmekte kara lekeler oluşmuyorsa kullanabilirsiniz. Bu gibi öneriler, mutfak ile ilgili öneriler kapsamına girmektedir.
 
Yeni tavanın sirkeyle kaynatılması, yemeklerin yazışmasını önler. Defneyaprağı unların böceklenmesini önler. Bir tutam defneyaprağını unun içerisine koymanızı yeterli. Elmanın bir çuval patatesin içine atıldığında, filizlenip buruşmasını önlediğini biliyor muydunuz? Kabarık omletin sırrı ise, bir çorba kaşığı suya bir çay kaşığı mısır ununun yumurtaya karıştırmasıdır. Yumuşayan bisküvi, fırında sertleşir. Yeni aldığınız peyniri rahat rendelemek için 15 dk. buzlukta bekletin. Çorabı elektrik süpürgesinin toz alan baş kısmına geçirdiğinizde, küçük parçaların makina içerisine girmesini önlemiş olursunuz.
 
Keyifli Yemek Tarifleri için, daha pratik bilgilere ihtiyaç vardır. Leziz bir tavuk için, baharatı hem içine hem dışına ilave edin. Tuz ve Limontuzu sürülmüş olan mantar daha lezzetli olur. Kekin kalıbından çıkarmak zordur. Ancak kalıba alüminyum folyo sererseniz, kek rahatlıkla kaptan çıkar. Kese kâğıdına sarılı soğan ve sarımsaklar, buzdolabında çürümez. Limonlu suya elinizi batırıp daha sonra soğan sarımsak keserseniz, eliniz kokmaz, ip ile kek kesmek daha pratiktir.
 
Tadı kaçan salçanın içine havuç rendelenince tadı yerine gelir. Küçük bir iğne ile delinerek haşlanan yumurta, daha rahat soyulur. Ocaktaki tencerenin suyunun taşmaması için, tahta kaşığı kapak gibi tencere üzerine koymak yeterlidir. Yani kaşığın başı ve sonu tencereye girmeyecek. Karpuzu yerken üzerinize dökmemek için dilimin kenarlarını kesin. Çilek sapını çıkarmak için, bir pipeti çileğin altından baş kısmına doğru sokun. Anında çöpü çıkacaktır. İki kapak arasına koyduğunuz çeri domatesleri daha rahat ve seri şekilde kesebilirsiniz. Ekmeği tersten kesmek parçalanmasını önler
 
DÜŞÜNÜNCE KOLAY YOL BULUNUYOR
 
Sorunlar karşısında insanın düşünmemesi, kolaya kaçması, sorunları çözme konusunda pasif kalmasına neden oluyor. İnsanın kendi kendine mutfak soruları sor, demesi gerekiyor. Rahata alışan insanlar, pratik çözümlerle uğraşmayan insanlar, dağda bayırda, köyde veya yolda bir sorunla karşılaşınca, en basit şeyleri bile, yapamaz duruma düşüyor.
 
Yine Mutfak önerilerine devam ediyoruz. Mesela Izgaraya yapışmış balık yemek istemiyorsak, balığın altına limon yerleştirmeliyiz. Muzun ucundaki dalı kökü, bir poşete sararsanız, muzun ömrü uzar. Mikro dalgada ısıttığınız yiyecekler kuruyormuş? O halde yiyecekle beraber 1 bardak suyu da mikrodalga fırına yerleştirin. Suya atılan yumurta yüzeyde kalırsa bayat, batarsa tazedir. Yemeğe düşen yumurta kabuğunu, elinizi ıslatarak rahatlıkla alabilirsiniz. Plastik şişeyle yumurtanın sarısıyla, beyazını rahatlıkla ayırabilirsiniz.
 
YEMEK TARİFİ NASIL TAKİP EDİLİR?
 
Yemek tarifi, yemek tarifi kitaplarından, internet sayfalarından ve işinin ehli bay ve bayanlardan takip edilebilir. Keyifli yemek yapmamın sırrı, pratik bilgilerden geçmektedir.

Devamını Gizle