Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Mutfakta İşinize Çok Yarayacak Bazı Püf Noktalar

Anasayfa » Mutfak için Pratik Bilgiler » Mutfakta İşinize Çok Yarayacak Bazı Püf Noktalar

1.    Muzların daha uzun süre taze kalması için dalından koparılan kısmını streçfilm ile kapatınız. Ayrıca yine streçfilm yardımıyla soyulmuş bir muzu da saklayabilirsiniz.

2.    Patateslerinizin soyulduktan sonra kararmasını istemiyorsanız soyduktan sonra soğuk suda bekletin.

3.    Soyulmuş elmaların kararmasını istemiyorsanız bir miktar su ile suyun yarısı miktarında balı karıştırın ve elmalarınızı bu karışımda bekletin. Bu sayede elmalar hem lezzet kazanacaklardır hem de kararmayacaklardır.

4.    Vişne ve kiraz gibi çekirdekli meyvelerin çekirdeklerini çıkartmak istiyorsanız bir şişenin ağzına yerleştirdiğiniz meyvenizin üstünden bir çubuk sokup şişenin içine doğru ittiriniz. Çekirdekler kolaylıkla meyveden ayrılıp şişenin içine düşeceklerdir.

5.    Zencefili soymak için bir kaşığı, iç kısmı aşağıda kalacak şekilde tutup yukarıdan aşağı doğru hafifçe bastırarak çekin.

6.    Sarımsağın üstüne bıçağınızın yan kısmıyla bastırarak sarımsağınızı rahatça soyabilirsiniz.

7.    Patatesi soymak için önce kaynar suya hemen ardından buzlu suya atın. Kabuğunun yalnızca elinizle rahatlıkla soyulduğunu göreceksiniz.

8.    Yumurta haşlarken suyuna biraz sirke ve karbonat eklemek, kabuğunun daha kolay soyulmasını sağlar.

Limon, portakal, mandalina gibi meyveleri 15-20 saniye mikrodalga fırında ısıtarak daha sulu olmalarını sağlayabilirsiniz.

Sende Fotoğraflarını Ekle

Mutfakta İşinize Çok Yarayacak Bazı Püf Noktalar İçin Yorumlar - 0: