Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Her insan özel günlerini lezzetli ve değişik menülerle taçlandırmak ister. Ancak o gün yaklaştıkça menüye karar vermek zorlaşır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında en güzel özel gün menüleri araştırılarak mutlaka özenli bir şekilde hazırlanmak gerekir. Telaştan ve heyecandan aklınıza gelmeyecek...

Devamını Göster

Her insan özel günlerini lezzetli ve değişik menülerle taçlandırmak ister. Ancak o gün yaklaştıkça menüye karar vermek zorlaşır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında en güzel özel gün menüleri araştırılarak mutlaka özenli bir şekilde hazırlanmak gerekir. Telaştan ve heyecandan aklınıza gelmeyecek bir sürü tarifi ve değişik fikri bu menülerde bulabilirsiniz. Geleneksel yemeklerin dışında dünya mutfaklarından, özel şeflerin tariflerinden de faydalanabilirsiniz.
 
Özel gün menüleri;
 
Özel gün yemekleri bazen tek bir kişi için bazen de yüzlerce kişi için hazırlanabilir. Evlilik yıldönümü, sevgililer günü, doğum günü gibi bireysel günlerde hazırlanan menülerin yanı sıra nişan törenleri, düğün törenleri, altın günleri, balolar ve davetler için hazırlanan özel gün menüleri de mevcuttur. İki kişiye özel hazırlanacak yemeklerde yemeğe gelecek kişinin sevdiği yiyecekleri hazırlamak en doğrusudur. Tabi ki yemeklerin yanında özel bir masa ve ilk defa denenecek sürpriz ikramlar da hazırlamak gerekir.
 
Kalabalık gruplar için hazırlanan yemeklerde ise menü mutlaka çok çeşitli olmalıdır. Masalarda her davetlinin zevkine hitap edebilecek en az birkaç çeşit yemek bulunmalıdır. Her davetlinin zevki tahmin edilemeyeceğinden geleneksel, genellikle herkesin severek yediği yemekler özel gün yemek menüleri içerisinde yer almalıdır. Eğer yöresel bir davet veriliyor ise mutlaka menüde o yörenin meşhur yemekleri bulunmalıdır.
 
Özel gün menüsü nasıl hazırlanmalı?
 
Özel gün menülerinin olmazsa olmazı zeytinyağlılardır. Eğer yemekleri kendiniz hazırlayacaksanız özel günler için yemek tarifleri bularak ve tariflere harfi harfine riayet ederek bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Yemek konusunda hiç deneyimi olmayan, ancak kendisi için özel olan birine yemek hazırlamak isteyen kişiler ise özel gün menüleri ve tarifleri resimli hazırlama örneklerinden yapacakları yemeğin hazırlanış fotoğraflarını, videolarını, yemeğe hazırlandıktan sonra verilmesi gereken şekli ve sunumunu öğrenebilirler.
 
Özel gün menülerinde soğuk mezeler, ezme ve salatalar da bulunmalıdır. Başlangıçtan sonra ise doyurucu bir ana yemek hazırlanmalıdır. Yemeklerin yanında hamur işlerinden oluşan birkaç çeşit yiyecek bulunması da yemeklere alternatif olması açısından önemlidir. Sonrasında ise güzel bir tatlı yanında davetin verileceği mevsime göre dondurma ile servis edilebilir.
 
Özel günler için hazırlanan yemek menülerin sunumu nasıl olmalı?
 
Özel günlerde ikram edilecek menülerin sunumu da yemeklerin kendisi kadar özenli olmalıdır. Yemeklerle damağa hitap ederken sunum ile göze hitap etmek de önemlidir. Renkli taşlarla veya çiçek yaprakları ile süslenmiş özenli masalar hazırlanmalıdır. Çok özel gün menüleri hazırlandığında ise mumlar, kırmızı peçeteler ve kırmızı masa örtüsü kullanılabilir.
 
Yemekler servis tabaklarına özenle yerleştirilmeli, mümkünse soslarla süslenerek şekil verilmelidir. Bu konuda hiçbir beceriniz olmadığını düşünüyor iseniz mutlaka özel gün menüleri sofrası hazırlama yazılarından yardım almanız gerekir. Bu şekilde keyifli yemek tarifleri bulabilirsiniz.
 
Harika bir masa eşliğinde sunulan eşsiz ikramlar sevdikleriniz ile birlikte güzel bir akşam yemeği yemenize, sizin için özel olan günleri unutulmaz bir hatıra haline getirmenize yardımcı olur. Davetlilerin memnun olarak ayrılması daveti düzenleyen için çok önemlidir. Çünkü günlerce bazen aylarca yapılan hazırlıkların uygulanma zamanı geldiğinde ev sahibi büyük bir heyecanla davetlilerin yüzlerinden yemekleri ve sunumunu beğenip beğenmediklerini anlamaya çalışır. Davetlilerin yüzlerindeki memnun ifade daveti hazırlayan kişinin mutlu olması ve başarılı bir sunum yaptığını anlaması için yeterlidir.

Devamını Gizle