Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Patates Topları Tarifi

Anasayfa » Sebze Yemekleri » Patates Topları Tarifi

Tarif Dipnot:

Patates topları, pratik yemek tarifleri arasında iştah açıcı bir yere sahiptir. Lezzetli bir atıştırmalık olan patates topları sofranızı şenlendirerek nefis bir şölene davetiye çıkarır. Az bir malzemeye sahip olan patates topları sağlıklı bir lezzettir. Bu lezzetle sofranıza bir çeşit daha ekleyerek göz doyumuna ulaşabilirsiniz. Ana yemek tarifleri arasında bütünleyici bir rol oynayan patates topları, sağlıklı bir atıştırmalıktır. Misafirleriniz için, lezzet ve sağlığı iştah açıcı bir sunumla ortaya çıkarabilirsiniz. Hazırladığınız yemeklerde renk çeşitliliğinin lezzet dokusunu görmek istiyorsanız, patates topları iştahınızı açacak olan renkli bir yemek dokusuna sahiptir. Hesaplı malzemelerle renkli sunumlar yaratarak misafirlerinizi lezzet doyumuna ulaştırabilirsiniz. Kolay yemek tarifleri arasında önemli bir yere sahip olan patates topları, çalışan kadınların ve öğrencilerin tercih ettiği bir aperatiftir. Patates topları için, patateslerin diri kalacak şekilde haşlanmış olması lezzeti artıran önemli bir detaydır.

Patates Topları Malzemeleri :

Patates Topları Nasıl Yapılır

Patatesleri teker teker yıkayın, derin bir haşlanma tenceresinin içine önceden kaynatılmış suyu boşaltın. İçi su dolu olan haşlama tenceresinin içinde yakanmış patatesleri dizin ve haşlanmaya bırakın. Haşlanmış patatesleri ezmeden önce iyice süzün. Temizlenmiş havuçları ince ince rendeleyin.

Maydanozları ve fesleğenleri ince ince kıyın. Haşlanmış patatesleri, sıcak sıcak kabuklarından temizleyin. Temizlenmiş patatesleri, ezin. Temizlenmiş patatesler ılıklaştıktan sonra üzerine yumurtayı ve tereyağını ekleyin. Malzemeler birbiriyle iç içe geçirin. Birbiriyle özdeşleşmiş malzemenin içine ceviz ve tuz ekleyerek karıştırmaya devam edin. Ellerinizi duru su ile ıslatın.

Patates toplarının iç harcı soğuduktan sonra, ellerinizi duru su ile ıslatın. Malzemeden küçük bir top büyüklüğünde bir patates hamuru kopartın ve yuvarlamaya başlayın. Yuvarladığınız patates hamurunu; havuç, maydanoz, fesleğen ve haşhaş tohumlarına bulayın.

Sunum

Lezzetli patates toplarının bazılarını sade bırakarak çırpılmış süzme yoğurt ile servis edebilirsiniz. Baharatların aromatik lezzetin yararlanarak kızdırılmış tereyağı ve pul biber karışımını yoğurtlanmış patates toplarının üzerine dökebilirsiniz. Tazeliğin ferahlatıcı etkisinden yararlanabilirsiniz. İnce kıyılmış deri otu patates toplarına ferahlık katarak lezzet seviyesini üst basamaklara kadar taşır. Yoğurtlu sarımsak ve karabiber tohumlarıyla birlikte servis edilmesi tavsiye edilmektedir. Resimli yemek tarifleri örneklerinden yararlanarak yaratıcı sunumlar elde edebilirsiniz.

Patates Topları Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Patates Topları Tarifi İçin Yorumlar - 0: