Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Patates Yemeği Tarifi

Anasayfa » Sebze Yemekleri » Patates Yemeği Tarifi

Tarif Dipnot:

Patates yemeği kısa sürede hemen pişiveren çok da lezzetli pratik yemek tarifleri içinde ilk sıradadır. Hemen herkesin yapabileceği bu güzel yemek diyet yapanların bile rahatlıkla tüketebileceği az kalorili, besin değeri yüksek ve sağlıklı bir sulu yemektir.

Patates Yemeği Malzemeleri :

Patates Yemeği Nasıl Yapılır

Öncelikle soğanları ince ince doğrayalım. Yemek içerisinde soğan görüntüsünü sevmeyenler rendeleyebilir. Sonra bunu üç yemek kaşığı yağda kısık ateşe koyalım. O orada yavaş yavaş pembeleşirken biz de patateslerimizi soyalım ve küp küp doğrayalım. Soğanlar pembeleştikten sonra eğer kıymalı yapacaksak kıymayı soğanın üzerine ekleyip 5-10 dk kavurmamız gerekiyor. Sonra salçayı ekleyelim. Kıymasız yapacak olanlar salçayı direkt soğandan sonra ekleyebilir. Salça da kavrulduktan sonra patatesleri ekliyoruz ve birkaç defa kaşıkla çeviriyoruz. Sonra da patateslerin üzeri hafifçe kapanacak kadar su ekliyoruz. Bulyon kullanacak olanlar su kaynadıktan sonra bulyonu, iki çay kaşığı nane ve iki çay kaşığı kırmızı pul biberi ekleyebilir. Sonra ocağın altı kısıp tencerenin kapağı kapatıyoruz. Patatesler çatalla bölünebilir hale geldiğinde yemek pişmiş demektir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, bulyon kullanacak olanların -eğer çok tuzlu sevmiyorlarsa- yemeğe tuz atmaması gerektiğidir. Bulyonsuz pişirecekseniz üç çay kaşığı tuz ekleyebilirsiniz. Patatesli yemek tarifleri genelde tuzlu tariflerdir çünkü patatesin tuzu çekme özelliği vardır. Yalnız bulyonlar zaten yeterince tuzlu olmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken diğer konu patateslerin yeşilli lekeler içeren patateslerden olmamasıdır. Çünkü tek sebzeden oluşan bu yemek yeşil lekeli patateslerle çok acı olacaktır. Üstelik ne kadar güzel yapılırsa yapılsın veya patatesler ne kadar kalın soyulursa soyulsun!

Kolay yemek tarifleri dendiğinde tam bir prenses olan bu mis gibi patates yemeğini özellikle çoban salata, bulgur pilavı ve buz gibi köpüklü bir ayranla sunabilirsiniz. Yemek suyuna ekmek banmaktan hoşlananlar için sıcak bir pideyle yapılan sunum da harika olacaktır. Öncesinde resimli yemek tarifleri ajandanıza veya klasörünüze yaptığınız harika yemeğin fotoğrafını atmayı unutmayın! Ya da sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmayı! Afiyet olsun!

Patates Yemeği Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Patates Yemeği Tarifi İçin Yorumlar - 0: