Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Poğaça Tarifi

Anasayfa » Poğaça Tarifi
Sevgi Gürler

Sevgi Gürler

Basit Poğaça Tarifi

0 0 0 240
Tuğçe şahin

Tuğçe şahin

7 Kişilik Poğaça Tarifi

0 0 0 364
Songül Yırtıcı

Songül Yırtıcı

Cepli Poğaça Tarifi

0 0 0 351
Ali Görücü

Ali Görücü

Yumuşacık Poğaça Tarifi

0 0 0 201
Esin Karahan

Esin Karahan

Ev Poğaçası Tarifi

0 0 0 893
Fatma Şimşek Konak

Fatma Şimşek Konak

Çatlak Poğaça Tarifi

0 0 0 702
sebahat peker

sebahat peker

Çiçek Poğaça Tarifi

0 0 0 300
Nuray Basmacı

Nuray Basmacı

Tombul Poğaça Tarifi

0 0 0 639
Derya Çınar

Derya Çınar

Peynirli Ay Poğaça Tarifi

0 0 0 1300
Ayhan Uzun

Ayhan Uzun

Dereotlu Poğaça Tarifi

0 0 0 546
Mertol Biret

Mertol Biret

Midye Poğaça Tarifi

0 0 0 495
Fikret ERTUĞRUL

Fikret ERTUĞRUL

Katmerli Poğaça Tarifi

0 0 0 850
Birsel Yildiz

Birsel Yildiz

Sade Poğaça Tarifi

0 0 0 1092
Derya Çınar

Derya Çınar

Sirkeli Poğaça Tarifi

0 0 0 3124
Şeyma Nur Sakaltaş

Şeyma Nur Sakaltaş

Sucuklu Değişik Poğaça Tarifi..

0 0 0 1349
Emine Arslab

Emine Arslab

Zeytinli Açma Tarifi

0 0 0 599
Selin Cicek

Selin Cicek

Pofuduk Poğaça Tarifi

0 0 0 1718
Aylin Çevik Çelebi

Aylin Çevik Çelebi

Dereotlu Kabaklı Poğaça Tarifi..

0 0 0 1476
Fatma Şimşek Konak

Fatma Şimşek Konak

Dereotlu Peynirli Anne Poğaça Tari..

0 0 0 670

Hamur işleri Türk yemek kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Neredeyse günün her öğününde tüketilebilen hamur işleri hanımların çok severek yaptığı, beylerin ve çocukların da severek tükettiği yiyeceklerdir. Özellikle poğaça içerisine ve hamuruna konulan değişik malzemeler ile herkesin sevdiği...

Devamını Göster

Hamur işleri Türk yemek kültürünün vazgeçilmez bir parçasıdır. Neredeyse günün her öğününde tüketilebilen hamur işleri hanımların çok severek yaptığı, beylerin ve çocukların da severek tükettiği yiyeceklerdir. Özellikle poğaça içerisine ve hamuruna konulan değişik malzemeler ile herkesin sevdiği her evde haftada en az bir iki kez pişirilen bir hamur işidir. Hamur işleri kilo problemi olan birçok kişinin kaçındığı bir konudur. Ancak poğaçalar her türlü undan yapılabildiğinden diyette olanlar için dahi hazırlanabilen birçok poğaça çeşidi bulunmaktadır. Mutlaka her kadının kurtarıcısı olan ani gelen misafirleri için hazırladığı pratik poğaça tarifleri vardır.
 
Poğaça nasıl yapılır?
 
Poğaça nasıl yapılır sorusunun cevabını ararken başvuracağınız kaynaklardan yaralanarak alacağınız tarifleri doğru olarak uyguladığınızda poğaça yapmak zevkli ve kolaydır. Ayrıca poğaça bayanların yaparken yaratıcılıklarını kullanabilecekleri bir yiyecektir. Çünkü hamuru hazırlandıktan sonra poğaçanın içerisine ne konulacağı ve nasıl şekillendirileceği tamamen bayanların damak tadına ve hayal gücüne kalmıştır. Poğaçalar mayalı veya mayasız olarak yapılabilir. Zamanın kısıtlı olduğu zamanlarda en doğrusu mayasız poğaçalar yapmaktır. Mayasız poğaçalar yaklaşık bir saatlik bir sürede sunuma hazır hale gelmektedir. Resimli poğaça tarifleri incelendiğinde özellikle mayasız poğaçaların üzerine susam ve çörek otu atıldığını görebilirsiniz.
 
Ancak misafirlerinizin gelmesine daha uzun bir süre varsa mayalı poğaçalar da yapabilirsiniz. Kuru veya yaş maya ile yapacağınız poğaçalar herkesin beğenisini kazanacaktır. Keyifli yemek tarifleri arasından seçeceğiniz poğaça tariflerini deneyerek güzel tatlar ortaya çıkartabilirsiniz. Birbirinden farklı yüzlerce poğaça tarifi bulunmaktadır. Evinizde bulunan malzemeler ile pastane poğaçalarından çok daha lezzetli poğaçalar elde edebilirsiniz. Poğaça tarifi alırken ve uygularken kullanılan ölçülere mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Güvenilir ve daha önce denenmiş tarifler doğru şekilde uygulandığında sonuç mükemmel olmaktadır. İlk defa poğaça yapacak bir kişi dahi bu tarifler sayesinde başarılı olabilir.
 
Poğaçanın iç malzemesi nasıl hazırlanır?
 
Poğaçaların iç malzemeleri damak zevkine göre değiştirilebilir. En çok tercih edilen poğaçalar peynirli, zeytinli, sosisli, sucuklu, patatesli ve kıymalı olanlardır. Poğaçanın iç malzemesini hazırlarken eriyerek dışarıya taşmayacak şekilde hazırlamakta fayda var. Poğaçaların içerisine konulan malzemeler kadar hamuruna koyulan malzemelerde de değişiklik göstermektedir. Örneğin otlu poğaçalar deneyen kişiler tarafından oldukça beğenilmektedir.
 
Ayrıca poğaça hamuruna tazeliğini muhafaza etmesi ve lezzet katması için patates de eklenebilir. Bu ve bunun gibi birçok pratik bilgiyi poğaça tarifleri alırken edinebilirsiniz. Zaten bir süre sonra bu işte ustalaşarak kendi poğaça tariflerinizi başkalarına verir hale gelmeniz kaçınılmazdır.
 
Poğaça şekilleri;
 
Kahvaltıların, 5 çaylarının, altın günlerinin ve özel davetlerin vazgeçilmezi olan poğaçalar çeşitli şekillerde hazırlanabilmektedir. Yuvarlak, yarım ay şeklinde, uzun, üçgen veya tercih ettiğiniz farlı bir şekilde poğaçalar yapabilirsiniz. Poğaça evinize gelecek en özel misafirlerinize bile ikram edebileceğiniz hem doyurucu hem de lezzetli bir yiyecektir. Sunumunu ve şeklini güzelleştirdiğinizde göze de hitap eden güzel poğaçalar elde edebilirsiniz.
 
Bayanların çok sayıda poğaça tarifi öğrenmek istemelerinin bir sebebi de çocuklarıdır. Çocuklarının dışarıdan alacakları sağlıksız ürünleri tüketmelerini istemeyen anneler içerisine her seferinde değişik malzemeler koyarak poğaçalar hazırlarlar. Bu poğaçaları okula giden çocuklarının beslenme çantasına koyarak çocuklarının okulda da sağlıklı beslendiğinden emin olurlar. Poğaça hem yapımı kolay hem de sevilen bir hamur işidir.

Devamını Gizle