Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Poşette Et Tarifi

Anasayfa » Et Yemekleri » Poşette Et Tarifi

Tarif Dipnot:

Et yemek tarifleri birbirinden farklı yöntemler ile yapılmaktadır. ızgara, kızartma, haşlama ve sote şeklinde yapılarak sofralarda yerini almaktadır. Et yemekleri resimli yemek tarifleri listesinde farklı pişirme yöntemleri ile iştah açıcı bir görüntüye sahiptir. Pratik yemek tarifleri arasında yer alan poşette et tarifi oldukça lezzetli bir yemektir. Çeşitli soslar ile de lezzetlendirilerek sofralarda sunulabilir. Et yemekleri için farklı lezzetleri tercih edenlere evde yapılan soslar ile sunum yapılabilir. Poşette et tarifi için fırın poşeti kullanılarak yumuşacık et yemekleri yapılabilir. Sebzeler dahil edilerek lezzeti de arttırılabilir.

Poşette Et Malzemeleri :

Poşette Et Nasıl Yapılır

Poşette et tarifini yapmak için fırın poşeti hazır olarak satılmaktadır. Etler yıkandıktan sonra sıvı yağ, tuz, karabiber, kekik ve pul biber üzerine eklenerek iyice karıştırılır. Böylelikle etin her yerine eşit baharatlar gelmiş olur.

Patates, havuç ve soğan iri bir şekilde doğranır. Sarımsak rendelenerek hazırlanır. Ardından tüm malzemeler fırın poşeti içerisine koyulur. Fırın poşeti ağzı sıkıca kapatılır.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırına verilen et 1 saat pişirilir. Daha sonra fırından alınarak sıcak servis edilir.

Poşette Et Sunumu

Poşet içerisinde pişirilen etler lokum gibi yumuşacık ve lezzetli olacaktır. Etin kendi suyu ile sebzeler pişmiş olacağından sebzelerin ve etin tadı birbirine karışmış olacaktır. Fırın poşeti yüksek ısıyı içinde hapsederek etlerin pişmesini sağlar.

Farklı lezzet isteyenler bir tutam biberiye ekleyerek de yemeğin daha lezzetli olmasını sağlayabilir. Kolay yemek tarifleri arasında yer alan bu yemek kısa zamanda hazırlandığı için ani gelen konuklarda yemek ikramı olabilir.

Poşette et tarifinin sofraya getirilmesi için servis tabakları kullanılabilir. Etin yanına en çok yakışan pilav ya da salata servis tabağında yan yana koyularak ikram edilebilir. Pilav ya da salata tercih etmeyenlere ise lavaş ekmek ile beraber sunum yapılabilir. Poşette et tarifi farklı soslar ile de yapılarak soslu bir sunum olabilir.

Yemekte soslu eti tercih edenler önceden hazırlanmış domates sos ya da damak tadına uygun sosu fırın poşetine koyarak eti sosla pişirme yapabilir. Acı severler için pul biber miktarı arttırılabilir ya da acı sos tercih edilebilir. Bunun yanı sıra bazı tariflerde poşet içine acı sivri biber ilave edilebilir. Sıcak servis yapılması gerekmektedir.

Poşette Et Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Poşette Et Tarifi İçin Yorumlar - 0: