Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Rissotto Tarifi

Anasayfa » Pilav Tarifleri » Rissotto Tarifi

Tarif Dipnot:

Risetto: İtalyan Mutfağından Bir Lezzet Risetto; Pirinçte bulunan nişastanın salınmasıyla meydana gelen, İtalyan mutfağına özgü eşsiz bir yemektir. İtalyan mutfağını anlatan resimli yemek tarifleri içinde, özel bir yeri vardır. İtalyanlar için adeta klasikleşmiş olan risetto, kendine has pişirme tekniği sahip bir pirinç yemeğidir. Enginarlı ve safranlı gibi bazı risotta çeşitleri yapılabilir. Risotto yemeğinin ana malzemesini oluşturan Arborio pirinci, İtalya’nın kuzey kısımlarında yetiştirilmektedir. Risetto yemeği yaparken, Arborio pirincinin bulunamadığı zamanlarda, Japon pirinci kullanılabilir. Ancak kırık pirinç, asla kullanılamayacak bir pirinç çeşididir.

Rissotto Malzemeleri :

Rissotto Malzemeleri

Pratik yemek tarifleri arasında yer alan risotto için; derin olan bir tencerenin içine tereyağını koyun ve ocakta eritin.

Soğanı ince olarak kıyın ve tereyağına ilave ederek, pembeleşinceye kadar kavurun.

Tombul ve kısa taneli özelliğe sahip Arborio pirinci, risotto yemeklerinin en belirgin ana malzemesidir. Arborio pirincini yıkayıp süzün ve kavrulan soğanların içine ilave ederek 2-3 dakika kadar karıştırın

Pirincin içine yarım su bardağı et suyu ilave edin ve sürekli karıştırarak, dibini tutturmadan pirinçleri kavurun.

Pirinç suyunu çektiğinde ve içinde hiç su kalmadığında, yarım su bardağı et suyu daha ekleyin. Yapılan bu işlemi, 3 su bardağı et suyu tükenene kadar tekrarlayın.

Geriye kalan et suyunu da, yavaş yavaş pişen pirinçlerin içine ekleyin.

Kolay yemek tarifleri içinde anlatıldığı gibi, pirinç kremamsı bir duruma gelmelidir. Bir kaşık yardımıyla pirinci yukarıya kaldırdığınızda, esnek bir yapısı varsa, kıvamını bulmuş demektir. Pirinç bu kıvama geldiğinde, peyniri ilave edin ve tekrar karıştırdıktan sonra, ocağın altını kapatın.

 Sunum:

 Risettonun sunumu, yemek tarifleri içinde farklı şekillerde anlatılabilir. Risottoyu pişirir pişirmez, hemen ısıtılmış tabaklara koymak gerekir. Pişen risotto yemeği, tekrardan ısıtılmaz. Klasik sunum için; Risettoyu, servis tabaklarına koyun ve üzerine rendelemiş olduğunuz parmesan peynirini serpin. Dilerseniz Milan Usulü Risetto da olduğu gibi, et suyunu ilave ederken bir miktar safran koyarak da servis yapabilirsiniz. Maydanoz yaprakları ve kıyılmış fesleğen eşliğinde sunum yapabilirsiniz.

 Bir başka sunum şekli olan, deniz mahsulleri eşliğinde ikramda bulunabilirsiniz. Ancak, sunumda deniz mahsulleri kullanacak olursanız, risettonun üzerine asla rendelenmiş parmesan peyniri serpmeyin.

Rissotto Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Rissotto Tarifi İçin Yorumlar - 0: