Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Sade Bulgur Pilavı Tarifi

Anasayfa » Pilav Tarifleri » Sade Bulgur Pilavı Tarifi

Tarif Dipnot:

Sofraların vazgeçilmez bakliyatlarından biri olan bulgur, lif bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Bulgur, birçok yemek ve salatalarda kullanılarak sofralara gelmektedir. Haşlanmış bulgur ile salatalar yapılırken çeşitli pişirme teknikleri ile de pilav olarak sofrada yerini alır. Lezzetli resimli yemek tarifleri arasında birçok yemeğin yanında kullanılan bulgur pilavı çeşitli sebzeler ile yapılan yemeklerin yanında ikram edilebilmektedir. Et ve et ürünleri ile yapılan birçok yemeğin de yanında yer alarak doyurucu yemek tarifleri yapılmaktadır. Sağlıklı beslenen ve diyet yapanlar için öğünlerinde yer alan bulgur pilavı lif kaynağı olduğundan sindirimi en kolay yemek çeşitlerindendir. Ekmek tüketmek istemeyen çoğu kişi öğünlerinde bulgur pilavını tercih etmektedir. Sade bulgur pilavı tereyağ ile birleşerek enfes bir tat oluşturur. İri bulgur taneleri ağızda çiğneme kolaylığı sağlamaktadır. Aynı pirinç pilavı gibi et suyu ya da tavuk suyu ile lezzetlendirilebilir. Kolay yemek tarifleri arayanlara lezzetli sunum kolaylığı sağlar.

Sade Bulgur Pilavı Malzemeleri :

Sade Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır

Bulgur pilavı yapılırken et ya da tavuk suyu tercih edilebilir. Tercih edilen su için etler ya da tavuk kaynatılarak pişirilir. Bunun için kemikli et tercih etmek lezzeti arttıracaktır.

Pratik yemek tarifleri içinde yer alan sade bulgur pilavı için kullanılacak bulgur bir kaç kere sudan geçirilir. Tereyağ pilav yapılacak tencere içinde ocakta eritilir. Yıkanmış olan bulgur yağa eklenir. Kokusu çıkana kadar ve bulgur taneleri tek tek olacak şekilde tereyağında kavrulur.

Kavrulan bulgur üzerine kaynamış olan et suyu ya da tavuk suyu eklenir. Üzerine tuz ilave edilir ve tencere kapağı kapatılır. Kısık ateşte bulgurlar şişip pişene kadar pişirilir. Daha sonra servis tabağına sade bulgur pilavı alınarak sıcak servis edilir. Yemek yanında ikram edilecek sade bulgur pilavı yemeğin servis tabağı yanına ilave edilebilir.

Sade Bulgur Pilavı Sunumu

Bulgur pilavı sağlıklı bir yemek olduğundan salata yanında ya da yoğurt ile ikram edilerek tüketilebilir. Bunun yanı sıra haşlanmış olan et ya da tavuk pilav üzerine ilave edilerek sunum yapılabilir.

Sıcak servis yapılan bulgur pilavı lezzeti ile damaklarda bayram havası yaşatmaktadır. Bulgurun hafif diri yapısı yeme kolaylığı sağlayacaktır. Bulgur pilavı et ya da tavuk suyu ile yapıldığında lezzetli bir sunum sayesinde sofralarda yerini almaktadır. Yoğurt ya da ayran ile de servise hazır hale getirilebilir.

Sade Bulgur Pilavı Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Sade Bulgur Pilavı Tarifi İçin Yorumlar - 0:

HAŞİM KIRICI

HAŞİM KIRICI

Tabule Tarifi

0 0 0 782
Halil İbrahim Gökmen

Halil İbrahim Gökmen

Çikolata Soslu Etimek Tatlısı Tari..

0 0 0 490
Mustafa Asım Yaylakaşı

Mustafa Asım Yaylakaşı

Havuçlu Kremalı Tatlı Tarifi

0 0 0 492
Duygu Parlar

Duygu Parlar

Kısır Tarifi

0 0 0 443