Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Sağlık için Pratik Bilgiler

Anasayfa » Sağlık için Pratik Bilgiler

İnsan için sağlık, dünyada yaşamak için ilk şartlardandır. Sağlığı olmayan insanların dünyada yaşama zevki kalmaz. Bu sebeple sağlığımızın değerini bilmeliyiz ve sağlık için pratik bilgiler edinmeliyiz. Hastalık gelmeden değerini bilmezsek, hastalık geldiğinde çok geç olabilir. Bu sebeple...

Devamını Göster

İnsan için sağlık, dünyada yaşamak için ilk şartlardandır. Sağlığı olmayan insanların dünyada yaşama zevki kalmaz. Bu sebeple sağlığımızın değerini bilmeliyiz ve sağlık için pratik bilgiler edinmeliyiz. Hastalık gelmeden değerini bilmezsek, hastalık geldiğinde çok geç olabilir. Bu sebeple insanlar, hastalanmadan vücudunun değerini bilmemektedir.
 
Sağlığımızı İhmal Etmemeliyiz:
 
İnsan için pratik sağlık bilgileri, hayatı boyunca gereklidir. Mesela, çocuk psikoloji gelişimi yavaşlayınca yemesi yavaşlar, bazılarında ise kronik iştahsızlık olabilir. Mevsim, sıcak hava ve okuldaki ilk gün endişesi iştahsızlığa sebep olarak görülebilir. Çözümleri ise, sevdiği yararlı yiyecekleri öne almak ve iştah açıcı sofralar kurmaktır. Yeme saatini oyun saatine denk getirmemek gerekir. Yeme esnasında moral bozmamak ve doktor tavsiyeli iştah açıcı şuruplar kullanmak gerekir.
 
Günlük yaşantımızda pratik sağlık önerileri önemlidir. Mesela, ellerinizde siğil oluştuğu zaman, 2 limon kabuğunu sirkede bekletin. Daha sonra bu limonlu sirkeyi siğile uygulayın, sonuç gayet iyi olacaktır. Elma, bağırsak kanserini önleyebilmektedir. Cilde iyi gelir ve güzelleştirir. Diyet meyvesidir. Kilo yapmaz. Vönöz yetmezliği yani kan dolaşımı bozukluğu için kaynamış lahana suyu iyi gelir. Ayak kireçlenmelerine, beş parmağa benzeyen çınar ağacı yaprağı iyi gelmektedir. Çay gibi demleyip günde iki defa içilebilir.
 
Akşam tıka basa yemek hem kilo yapar, hem vücudu rahatsız eder. Akşam yemeği hafif olmalıdır. Kahvaltıda yumurta, süt, peynir, zeytin ve bal yemek, gün boyu gerekli vitaminleri elde etmek için gereklidir. Sabah güneş doğarken uyanık kalmak, zinde olmanıza yardımcı olur.
 
Kan şekerini düşüren ceviz, beyin hücreleri için yararlıdır. Maden suyu kalsiyum kaynağıdır ve zararlı değildir. Biraz limon veya portakal katılırsa, kolayı aratmaz. Portakal, limon ve greyfurt c vitamini deposudur ve damar çeperini kuvvetlendirir, antioksidan etkisi yapar. Ispanak ve c vitamini içeren besinlerle beraber kullanılmalıdır. Ciltteki tahriş, kırışık ve iltihaplar için nane tüketilmelidir. Patatesler ince soyulmalıdır. Çünkü c vitamini ve antioksidan etkisi, kabuğa yakın kısımdadır. Kışın zindeliğe yardımcı olur. Brokoli, meme, mide, akciğer ve prostat kanserine yakalanma riskini azaltır. Gözler için havuç ve şalgam, birebir yardımcı bitkilerdir.
 
Sporun Faydası Ve Diğer Tavsiyeler:
 
Günlük düzenli spor, kan dolaşımını dengeler ve kilo almanızı önler. Spordan sonra duş alınmazsa, ter yoluyla çıkan zararlı maddelerden kurtulmamış oluruz. Havuz sonrası duş alınması gerekir. Çünkü havuzda kullanılan kimyevi maddelerin zararları ancak duşla giderilebilir.
 
Az yemek, az uyumak ve az cinsel beraberlik, sağlıklı yaşamın anahtarıdır aslında. Un, yağ, şeker gibi maddeleri en aza indirmek te, sağlıklıdır. Orucun vücudu yenilediği de tespit edilmiştir. Mideyi tıka basa doldurmamak gerekir. Üçte bir su, üçte bir hava ve üçte bir yemek şeklinde doldurulmalıdır. Kan aldırmak da, kandaki alyuvarların yenilenmesine yardımcı olmaktadır.
 
İdrara sıkışmak, böbreklerdin çalışma sistemini bozar. Bu sebeple sıkışmamaya özen gösterilmelidir. Yine büyük abdeste sıkışmak da bağırsaklara zarar vermektedir. Büyük abdeste sıkışmak da bağırsaklara zarar vermektedir. Sıcak havalarda bol su içmek gerekir. Ancak çok soğuk su, bademciklere ve akciğerlere zarar verir. Ayrıca dişlerde çatlamalara da sebep olabilir.
 
Alkol, uyuşturucu, sigara vb. zararlı alışkanlıkların sağlığa zararlı olduğunu, bugün bilmeyen yok gibidir. Su diyeti ve benzeri diyetler, kilo vermenin en sağlıklı yöntemidir. Yememize dikkat etmeli, Keyifli Yemek Tarifleri En Güzel Sağlık için Pratik Bilgiler ile yaşamalıyız.

Devamını Gizle