Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Satır Et Tarifi

Anasayfa » Et Yemekleri » Satır Et Tarifi

Tarif Dipnot:

Rumelilerin Trakya' da yeniden yeşerttiği kültür Trakya mutfağında özel bir yere sahip olan et yemekleri, kolay yemek tarifleri arasında yer alan lezzet diyarında keyifli bir yolculuğa çıkartır. Bu pratik yemek tarifleri sayesinde Trakya' da yapıldığı şekliyle etin tadına daha fazla varmak mümkündür. Bu nedenle bu bölgede yapılan usulde et yemek tarifleri arasından en yalın halde olan bir tarif seçilerek sevenleriyle buluşturuluyor.

Satır Et Malzemeleri :

Satır Et Nasıl Yapılır

1) Alınan satır et öncelikle buzdolabında 2 gün dinlendirilir. Dinlendirilmiş olan et buzdolabından alındıktan sonra ağaç bir kesme tahtası üzerine konularak satırla mercimek büyüklüğünde parçalar oluşuncaya kadar kıyılarak hazırlanır.

2) Kıyılma işlemi esnasında satır et yine satır yardımıyla sürekli harmanlanarak her parçanın eşit parça büyüklüğünde olması sağlanır.

3) Bu işlem tamamlandıktan sonra derin bir kaba etin miktarına yeterli olacak ölçüde kekik ve tuz konulduktan sonra kıyılan satır et ilave edilerek güzelce karıştırılır.

4) Malzemelerle iyice harmanlanan et parçaları tel ızgaraya 1 cm. kalınlığında olacak şekilde sıkı sıkı tutturulur. Kişi başı porsiyon ölçüsü ayarlanarak bu işlem yapılır.

5) Meşe odunu kömüründe arkalı önlü şekilde iyice pişirilen satır et sıcak servis edilir.

6) İsteğe göre ayrıca domates, biber, kuru soğan ve maydanoz yıkanıp rendelendikten sonra etlerle harmanlanıp birlikte pişirilebilir. Tarif içerisindeki adımlar sade şekliyle satır etinin yapılışıdır.

Satır eti tarifi sunumu

Son derece lezzetli olan bu et için bütün olarak ya da kare dilimlerle sade sunum söz konusu olabildiği gibi, pilavla birlikte servis tabağına konularak da servis yapılabilir. Ayrıca yine servis tabağına konulacak olan soslu çoban salata ve yanında yayık ayranı ile birlikte de sofrada ikram edilebilir. Eğer ki yemek arkasından bir tatlı ikramı düşünülürse satır etle bütünlemiş olan peynir helvası verilebilir. Sunum şekillerinden hangisi tercih edilirse edilsin emin olunabilir ki hepsi resimli yemek tarifleri için görsel niteliğinde olacaktır. Hem sofradakilere unutulmaz tatlar yaşatılıp hem de göze hitap etmek farklı tariflerle yemek yapmanın en güzel tarafıdır.

Satır Et Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Satır Et Tarifi İçin Yorumlar - 0:

hasan halaçlı

hasan halaçlı

Kıymalı Talaş Böreği Tarifi

0 0 0 619
Suna Satılmış

Suna Satılmış

Lorlu Biber Tarifi

0 0 0 596
Ebru Müşerref Gül

Ebru Müşerref Gül

Ezo Gelin Tarifi

1 0 0 1049