Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Şehriye Çorbası Tarifi

Anasayfa » Çorba Tarifleri » Şehriye Çorbası Tarifi

Tarif Dipnot:

Şehriye çorbası resimli yemek tarifleri ile terbiyeli olarak kısa sürede hazırlanabilir. Şehriyeli çorba yemek tarifleri az zamanda ve malzeme ile hazırlanabilen yemeklerdir. Bu bakımdan çorbalar özellikle de şehriye çorbası pratik yemek tarifleri arasındadır. Şehriye çorbasının kolay yemek tarifleri ile yapım aşamaları aşağıda verilmiştir.

Şehriye Çorbası Malzemeleri :

Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır

Bu tarif 4 kişi içindir ama malzeme oranları ayarlanarak daha fazla ya da az kişi için de rahatlıkla yapılabilir. Şehriyeli çorba için öncelikle domateslerin kabukları soyulur ve domatesler ince bir şekilde doğranır. Soğanlar ise rondodan geçirilir ve suyu bir süzgeç ile rendeden ayrılır. Derince bir tencereye sıvı yağ konur ve ocağın altı yakılır. İlk olarak soğanlar 2 dakika kadar kavrulur. Sonra un da bir dakika kadar kavrulur. Üzerine domates salçası katılır ve 2 dakika kadar hızlı çevrilerek kavurduktan sonra domates rendesi ilave edilir. Üzerine 1 su bardağı da su konup kapak kapatılır. Arada sırada karıştırılarak domates rendesinin salça kıvamı alması sağlanır. Gerekirse kıvam için bir miktar daha su ilave edilir.

Tavuk suyu yerine hazır bulyon da kullanılabilir ama gerçek tavuk suyu çok daha lezzetli bir çorba yapımını sağlar. Bunun için daha önceden haşlanan tavukların suyu buzlukta dondurularak saklanabilir. Buzdolabının normal bölmesinde bir gece önceden yapılıp bekletilebilir.

Salça kıvamı almış domateslerin üzerine tavuk suyu eklenir ve 5 dakika kadar karıştırılarak kaynaması beklenir. Sonra şehriyeler de katılır ve 5-8 dakika arası şehriyeler iyice pişene kadar çorba kaynatılır. Kaynamaya başlayınca yeterince tuz ilave edilir. Bir tavada nane ve pul biber 1 yemek kaşığı sıvı yağla kavrulur ve pişen çorbaya son olarak eklenir.

SUNUM

Servis için çorba porselen çorba servis tenceresine alınır. Servis kabının kapağı kapatılarak çorba masaya getirilir. Masada altına servis tabağı konan kâselere 2şer kepçe olmak üzere dağıtılır. Yanına önceden dilimlenmiş limon halkaları konur. Şehriye çorbası sıcak içilmelidir. Bu çorba yaz ayları için de hafif bir yemek olduğundan tavsiye edilir. Afiyet olsun.

Şehriye Çorbası Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Şehriye Çorbası Tarifi İçin Yorumlar - 0: