Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Semizotu Salatası Tarifi

Anasayfa » Salata Tarifleri » Semizotu Salatası Tarifi

Tarif Dipnot:

Sebzeler arasında en çok sevilen semizotu yemek dışında ayrıca yoğurtlu salata olarak da yapılmaktadır. Pratik yemek tarifleri için tercih edilebilecek semizotu A vitamini bakımından da en zengin sebzelerdendir. Ayrıca bitkisel omega 3 kaynağı olarak bilinir. Semizotu yemek tarifleri dışında yoğurtlu ve cevizli olarak salata yapılmaktadır. Semizotunu bu şekilde tüketmek istemeyenler ise farklı sebzeleri de semizotuna katarak sofralarda yeşil salata olarak sunabilir. Taze semiz otu salata olarak resimli yemek tarifleri içerisinde haşlanmış mısır ile harmanlandırılır. Mısır ve semizotu uyumu ağızda lezzetli bir tat bırakır.

Semizotu Salatası Malzemeleri :

Semizotu Salatası Nasıl Yapılır

Semizotu salatası kolay yemek tarifleri arasında olduğu için çok fazla tercih edilmektedir. Alınan taze semizotu iyice temizlenir. Topraklı kısımlar bol su ile yıkanması gerekir. Ayrıca toprakların ayrılması için suda bekletilebilir.

Topraklarından temizlenmiş semizotu bol su ile yıkandıktan sonra doğranır. Dileyen yaprak kısımlarını kullanıp sapları ile yemek yapabilir.

Domates iri bir şekilde doğranır. Küçük çeri domatesler de tercih edilebilir. Doğranmış semizotu üzerine domatesler eklenir. Ardından haşlanmış mısır salata üzerinde gezdirilir. Soğan ince uzun olacak şekilde doğranıp salata eklenir.

Zeytinyağ, limon ve tuz karıştırılarak salata içine dökülür. Semizotu salatası harmanlanarak servis edilir. Dileyen küçük kaseler ile servise hazır hale getirebilir.

Semizotu Salata Sunumu

Salatalar genel olarak geniş salata servis tabaklarında sunulmaktadır. Bunun yerine farklı servis yapmak isteyenler küçük salata kaselerini tercih edebilirler. Ayrıca semizotu salatası içerisine doğranmış salatalık turşusu ya da haşlanmış kalın bulgur da ilave edilerek lezzet arttırılabilir.

Sağlıklı menüler hazırlamak isteyenler semizotu salatasını tavuk eti ya da kırmızı et ile hazırlayabilir. Bunun yanı sıra balık yanında da tercih edilebilen salatalardan biridir. Semizotu salatasına yakışan kuru yemişlerden biri cevizdir. Salata üzerini süslemek için iri ceviz parçaları tercih edilebilir.

Semizotunun çiğ olarak salata yapılıp tüketilmesi diyet yapanlara öğün olarak sağlıklı bir seçim olacaktır. Salatalarda farklı sosları tercih edenler evde hazırladığı salata soslarını kullanabilir. Özellikle soslar içine sarımsak rendelemek tat olarak keyif alınmasına yardımcı olur.

Soğan sevmeyenler soğan yerine taze soğan kullanarak salatayı yapabilir. Çeşitli yeşillikler ile enfes tatlar ortaya çıkarmaktadır. Servis esnasında iri ceviz taneleri ve kuru kayısı salatanın görüntüsünde iştah açıcı olarak lezzetli sunum yapılmasına yardımcı olur.

Semizotu Salatası Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Semizotu Salatası Tarifi İçin Yorumlar - 0:

Eslihan Şıktaş

Eslihan Şıktaş

Brownie Pudding Tarifi

0 0 0 487
gülay şimşek

gülay şimşek

Kabak Tatlısı Tarifi

0 0 0 61
Birsel Yildiz

Birsel Yildiz

Kadife Balığı Tarifi

0 0 0 358
Tuğba Duru

Tuğba Duru

Hamsi Fırın Tarifleri

0 0 0 718
Buse Koyun

Buse Koyun

Çılbır Tarifi

0 0 0 100