Hemen Üye Ol. Favori Tariflerini Seç, Sende Yemek Tarifi Ekle, Sevdiğin Yazarları Takip Et, Keyifli Yemek Tarifleri Ailesine Katıl.

Siron Yemeği Tarifi

Anasayfa » Hamur İşleri » Siron Yemeği Tarifi

Tarif Dipnot:

Karadeniz Bölgesinin Meşhur Yemeği Siron Siron yemeği, pratik yemek tarifleri arasında yer alır. Karadeniz bölgesine ait yöresel bir lezzettir. Trabzon ve Gümüşhane de oldukça meşhurdur. Genelde mantıya benzeyen bu yemek, birçok ev hanımı tarafından bilinir. Resimli yemek tarifleri arasında, siron yemeğinin görsellik bakımından sunumu, göz doldurur.

Siron Yemeği Malzemeleri :

Siron Yemeği Nasıl Yapılır

Simon kolay yemek tarifleri için; 3 yemek kaşığı sıvı yağı, bir tencerenin içine koyun ve küp şeklinde ince ince kıydığınız soğanı, ilave edin. 2-3 dakika kadar kavurduktan sonra, kıymayı ilave edin ve bir müddet daha kavurun. Kıyma, iyice suyunu almalı ve sonrasında suyunu çekmelidir. Kavrulan kıymanın içine karabiberi, pul biberi ve tuzu ekleyip karıştırın. Birkaç dakika kadar kavurduktan sonra, ocağın altını kapatın.

Yufkaları, ortadan ikiye olacak şekilde kesin. Geniş olan kısmı, size bakacak şekilde tezgahın üzerine yerleştirin ve 2 cm. genişliğinde kıymalı harçtan koyarak, yerleştirin. Yufkanın kenarlarının bir parça kıvırarak rulo şeklinde sarın. 2 cm. genişliğinde kesin ve dikine olacak şekilde, yağlamış olduğunuz borcama yerleştirin. Tüm ruloları aynı şekilde hazırlayın ve borcama bu şekilde dizin. Önceden ısıttığınız, yaklaşık 180 dereceli fırında üstü ve altı kızarana kadar pişirin.

Tereyağını, bir tencerenin içine koyarak eritin ve sıvı yağı ilave edin. Salçayı da ekleyerek, birkaç dakika kavurun. Kavrulan salçaya suyunu ilave edin ve yaklaşık 5-6 dakika çorba yapar gibi pişirin. Fırından çıkartmış olduğunuz kıymalı yufkaların üzerine, hazırlamış olduğunuz bu salçalı sudan gezdirin ve tekrar pişmesi için fırına koyun. Yoğurdu ve dövülmüş sarımsakları bir kaba koyarak karıştırın ve biraz tuz ekleyerek, sarımsaklı yoğurdu hazırlayın. Pul biber ve sıvı yağı bir sos tavasına koyun ve birkaç dakika kadar kızdırın.

Sunumu:

Kıymalı yufkalar çıktıktan sonra, üzerine hazırlamış olduğunuz sarımsaklı yoğurdu dökün. Sarımsaklı yoğurdun üzerine ise, pul biberli yağ gezdirin. Siron yemek tarifleri için, kare şeklinde parçalar alarak, servis tabağına yerleştirebilir ve bu şekilde sunum yapabilirsiniz.

Siron Yemeği Resimli Tarifi

Eğer Bu Tarifi Yaptı iseniz Fotoğfları Çekip Ekleyebilirsiniz


Siron Yemeği Tarifi İçin Yorumlar - 0: